Pulcējot meža mašīnu, kokapstrādes instrumentu un iekārtu ražotājus no visas pasaules, vadošā kokrūpniecības tehnoloģiju izstāde LIGNA 2023 Hannoverē norisināsies no šā gada 15. līdz 19. maijam.
Nozares foruma fokusa tēmā «Kokapstrādes transformācija» ieskicēti kokrūpniecības attīstības dzīvotspējīgākie scenāriji, atbilstoši pašreizējām un nākotnes digitalizācijas attīstības tendencēm, kā arī perspektīvie koksnes produktu tirdzniecības risinājumi.
Digitalizācija – kokapstrādes nākotnes virzītājspēks
«Kokapstrādes transformācijas» jēdziens kā koksnes apstrādes procesu un tehnoloģiju maiņa un tālāka attīstība aptver gan procesu automatizāciju un digitalizāciju, gan jaunu materiālu un tehnoloģisko inovāciju pielietojumu. LIGNA 2023 forumā tiks demonstrēts, kā iespējams optimizēt kokapstrādes efektivitāti, kvalitāti un ilgtspēju, piemēram, izmantojot mašīnmācīšanos. Digitalizācijas attīstība kā vadošā tehnoloģija rada būtiskas pārmaiņas visā koksnes pārstrādes vērtību ķēdē ne tikai masveida rūpniecībā, bet arī amatniecības nozarēs. Kā holistiskam evolūcijas transformācijas procesam digitalizācijai ir produktīva ietekme uz visām jomām, sākot no stratēģijas līdz ražošanas un loģistikas organizēšanai līdz pārdošanai un pēcpārdošanas pakalpojumiem.
LIGNA – starptautisks impulss
LIGNA jau gadiem ilgi pavada šo attīstību kā starptautisks impulss un takts noteicējs, un tagad «Kokapstrādes transformācija» konsekventi turpina 2019. gada («Integrētās kokapstrādes tehnoloģijas – pielāgoti risinājumi») un 2017. gada («Integrētā ražošana») veiksmīgās fokusa tēmas. LIGNA to nodrošinās ar hibrīdām ekskursijām vācu un angļu valodā un augstākās klases programmu, ko iezīmē dažādi posmi, īpaši formāti, kas pielāgoti mērķgrupām kvalificētiem arodiem, rūpnieciskajai ražošanai, mežsaimniecības tehnoloģijām un, visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi, IT drošībai.
No nezināmiem līderiem līdz globāliem spēlētājiem
Daudzi LIGNA 2023 pārstāvētie uzņēmumi ar savu attīstību veicina «kokapstrādes transformāciju», sākot no mašīnbūves nozares slēptajiem līderiem līdz globālajiem spēlētājiem. Piemēram, no Austrijas tur būs Felder Group, kas ir viens no vadošajiem kokapstrādes iekārtu piegādātājiem, ar pilnībā automatizētiem robotikas risinājumiem, un kā viens no daudzajiem Vācijas uzņēmumiem, Dieffenbacher Holding GmbH & Co. KG izstādē LIGNA 2023 sniegs būtisku ieguldījumu nozares pārveidē, parādot, kā enerģijas reģenerācijas risinājumi un pasākumi koksnes paneļu ražotņu ilgtspējas veicināšanai tradicionālās ražošanas iekārtas transformē «viedajās rūpnīcās».
Noderīgi arī nelieliem uzņēmumiem
Kokapstrādes amatniecības uzņēmumiem digitālo tehnoloģiju ieviešana ir īpašs izaicinājums, jo tehnisko zināšanu trūkums var radīt nepārvaramas grūtības jauno tehnoloģiju integrēšanā. Tāpēc LIGNA 2023 ir arī īstā vieta, kur iegūt pamatzināšanas, kas vajadzīgas, lai pilnībā izmantotu digitalizācijas sniegtās priekšrocības. Hannoverē netiks atstātas novārtā arī tādas tēmas kā «datu drošība», jo, tāpat kā jebkuras digitālo datu pārvaldības gadījumā, kokapstrādes procesiem ir nepieciešama arī stingra drošības stratēģija, lai novērstu datu zudumu un noplūdi.
Tomēr viens no svarīgākajiem faktoriem, lai ieguldījumi digitālajās tehnoloģijās būtu sekmīgi, ir savietojamības nodrošināšana, lai integrētu esošās iekārtas un nodrošinātu datu pārsūtīšanu un saziņu starp dažādām sistēmām. Svarīgākais ir tas, ka transformācija ir jāsaprot arī kā kultūras pārmaiņas, kurās cilvēkiem ir iespēja atklāt radošo procesu horizontus – LIGNA 2023 arī šai tēmai tiks veltīta uzmanība.
Vineta Kalve