Lielu daļu no eksporta vērtības nodrošina koksne

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada augustā gada griezumā preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 32,3%. Preču importa vērtība augustā gada griezumā pieauga straujāk – par 56,3%.

2021. gada augustā gada griezumā eksporta vērtība palielinājās gandrīz visās preču grupās. Lielu daļu no eksporta vērtības kāpuma nodrošināja koksnes un tās izstrādājumu eksporta pieaugums.

Augustā valstu griezumā, līdzīgi strauji kā kopējais eksports, gada griezumā pieauga preču eksporta vērtība uz ES valstīm – par 31,8%. Eksports uz ES valstīm straujāk auga uz Lietuvu (minerālie produkti, koksne), Vāciju (koksne), Zviedriju (dzelzs un tērauds), Poliju (dzelzs un tērauds) un Nīderlandi (jaukti ķīmiskie produkti, koksne).

Jūlijā strauji auga eksports arī uz pārējām valstīm – par 48%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība pieauga uz Apvienoto Karalisti (koksne), Nigēriju (graudaugu produkti) un ASV (koksne).

Preču importa vērtības pieaugumu augustā gada griezumā veicināja satiksmes līdzekļu un to aprīkojuma imports, minerālo produktu, dzelzs un tērauda, koksnes un tās izstrādājumu, kā arī plastmasas un to izstrādājumu imports.

Kopumā gada astoņos mēnešos eksports pārsniedza pagājušā gada janvāra-augusta apjomus par 22,8%. Preču imports šajā laika posmā bija par 29,8% lielāks nekā pirms gada.

Lai arī pašlaik pieprasījums noieta tirgos ir stabils, vienlaikus saglabājas augsts Covid-19 tālākās izplatības risks, kas var negatīvi ietekmēt gan eksportējošo uzņēmumu, gan arī kopējās ekonomiskās attīstības izaugsmes tempus.

Ekonomikas ministrija Analītikas dienesta vadītāja vietnieks Jānis Salmiņš

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *