Kokmateriāli no Ukrainas mežiem ieplūst Eiropas tirgos un tiek izmantoti ik dienas, sākot no grīdas seguma līdz laikrakstiem, ieskaitot produktus, kurus pārdod lielākās mazumtirdzniecības ķēdes. Tā ziņots 14. jūlijā publicētajā materiāls, kas parāda, kā Eiropas patērētāji veicina korupcijas epidēmiju Ukrainas mežos, kur katru gadu tirdzniecības apjomi pārsniedz miljardu eiro.
Atzinumi tika atklāti «Complicit in Corruption» jeb «Līdzdalībnieki korupcijā», ziņojumā no Apvienotās Karalistes bezpeļņas organizācijas Earthsight, un ir kulminācija divu gadu darbam, tostarp lauka pārbaudēm un slepenu izmeklēšanu. Ziņojums norāda uz ES valstu valdībām un dažiem no pasaules lielākajiem starptautiskajiem kokapstrādes uzņēmumiem.
Ukrainā ir vieni no kontinenta vērtīgākajiem mežiem kuros dzīvo tādas retas sugas kā bizoni u.c. Ziņojumā ir redzams, ka, tāpat kā apdraudot šos mežus, ES imports apdraud Ukrainas centienus ieviest tiesiskumu. Tiek uzskatīts, ka bijušais prezidents Viktors Janukovičs 2010. – 2014. Gada laikā ir nozadzis no valsts vairāk nekā 100 miljardus dolāru, un šī valsts turpina cīnīties ar vienu no augstākajiem korupcijas līmeņiem pasaulē. No Ukrainas ievestā koksne tiek izmantota plaša spektra produktos Eiropā.
«Līdzdalībnieki korupcijā» atklāj kā nelegālas darbības nodrošina Ukrainas koksnes piegādes ķēdi no koksnes ieguvei līdz eksportam. Lauka vizītes liecina, ka 40% no koksnes, kas tiek iegūta no valstij piederošajiem uzņēmumiem ir iegūta nelikumīgi, izmantojot likumdošanas nepilnības attiecībā uz sanitāro ciršu veikšanu.
Earthsight atklātie ieraksti arī liecina, ka lielākās mežsaimniecības amatpersonas Ukrainas lielākajās kokmateriālu ražošanas provincēs ir pakļauti lielai kriminālizmeklēšanai attiecībā uz sistemātisku nelikumīgu mežizstrādi un kokmateriālu eksportu. Bijušais nacionālais meža vadītājs Viktors Sivets, tiek apsūdzēts par to, ka viņš nelikumīgi saņēmis vairāk nekā 30 miljonus € Šveices bankas kontos no ārzemju koksnes pircējiem apmaiņā pret lētu kokmateriālu pieejamību.
ES ir lielākais Ukrainas koksnes eksporta galamērķis, kas veido 70 procentus no kopējā apjoma. ES iepirkumi strauji pieaug, pārsniedzot 1 miljardu € 2017. gadā. Eartsight novērtējums liecina, ka vismaz 40% no šīs koksnes ir iegūti vai tirgoti nelikumīgi.
Koksnes pircēji no ES ietver vairākus miljardu dolāru uzņēmumus, kuru īpašnieki ir vieni no bagātākajiem Eiropas iedzīvotājiem. Lai gan viņi paši netika oficiāli apsūdzēti par pārkāpumiem, Earthsight atklāja, ka daži no šiem milzīgajiem uzņēmumiem faktiski tiek minēti notiekošajās Ukrainas ierēdņu krimināllietās. Viens – Austrijas uzņēmums Schweighofer, otrs lielākais zāģētājs Eiropā, pat ir īpaši iesaistīts korumpētajā shēmā, kuru, kā apgalvoja bijušais meža vadītājs, vadīja. Visi no šiem uzņēmumiem turpina importēt lielu vairumu kokmateriālu no valsts mežizstrādes uzņēmumiem, kas ir pakļauti izmeklēšanai.
Šie uzņēmumi piegādā produktus, ko pārdod lielākajās mazumtirdzniecības ķēdēs Eiropā, tostarp Homebase Apvienotajā Karalistē un Obi Vācijā, HP papīrs, ko pārdod Staples filiālēs un Ikea pārdotās mēbeles.
Atzīstot nepieciešamību pievērsties tās lomai, vadot nelikumīgu mežizstrādi ārvalstīs, ES ir likums, kas prasa, lai importētāji veiktu pienācīgu rūpību, lai nodrošinātu, ka viņu pirktā koksne ir likumīga. Ziņojums atklāj, kā šis likums nav jēgpilni īstenots, un norāda uz viltību to valstu valdībām, kuras robežojas ar Ukrainu, ieskaitot Rumāniju un Poliju.
«Daži pienācīgas rūpības pasākumi, kurus šie uzņēmumi izmanto, ir smieklīgi,» teica Mr Lawson. «Tomēr iestādes to parakstījušas. Ciktāl tas attiecas uz Ukrainu, pašlaik ES tiesību akti varētu arī nepastāvēt.»
Šaušanas līnijā ir nonākusi arī Forest Stewardship Council (FSC), kas apgalvo, ka var nodrošināt koksnes likumību un ilgtspējību, veicot neatkarīgas pārbaudes. Daudzi lielie mazumtirgotāji paļaujas uz savām sistēmām, tomēr Earthsight ziņojums parāda, cik apšaubāmā veidā ukraiņu kokmateirāli ir saņēmusi FSC zīmogu, un kā citē viens no bijušajiem valsts mežistrādes firmas vadītājiem – šīs sistēmas apiešana ir vienkārša.
Avots: Latvijas Mežu sertifikācijas padome, earthsight.org.uk