«Latvijas Finieris» tuvāko trīs gadu laikā Rīgā, Bolderājas rūpnieciskajā mezglā plāno uzsākt jaunas sintētisko sveķu rūpnīcas būvniecību.
Tā būs aprīkota ar pasaulē unikālu tehnoloģiju, kas dos iespēju šīs plaši izmantotās līmvielas ražošanā būtiski samazināt fosilā fenola īpatsvaru, to aizstājot ar atjaunojamo lignīnu – dabisku biopolimēru, kas sastopams koksnē.
Nodokļos pērn samaksā 21,4 milj. eiro
Koncerna «Latvijas Finieris» apgrozījums 2020. gadā bija 223,6 miljoni eiro, kas ir par 2% mazāk, nekā gadu iepriekš. Uzņēmums nodrošināja darbu vidēji 2440 cilvēkiem mēnesī, no kuriem 2062 strādāja koncerna Latvijas uzņēmumos, kur vidēji uz vienu strādājošo darbaspēka nodokļos (VSAOI un IIN) samaksāti 8866 eiro gadā. Kopumā koncerns Latvijā nodokļos un nodevās 2020. gadā samaksājis 21,4 miljonus eiro (ieskaitot 1,5 milj. OIK) – pirmo reizi vēsturē vidēji katra no Latvijā radītajām darba vietām valstij ienesusi vairāk nekā 10 000 eiro. Kaut gan situācija pasaules tirgos joprojām vērtējama kā sarežģīta, «Latvijas Finiera» vadība nākotnē raugās ar pārliecību.
Ievieš «zaļākas» tehnoloģijas
Jaunas sintētisko sveķu rūpnīcas būvniecība ir daļa no starptautiskā konsorcija projekta VIOBOND, kas ar «Latvijas Finiera» vadību apvieno 9 partnerus no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Piecu gadu laikā projektā paredzēts izstrādāt formulu un radīt pasaulē pirmo industriālo ražošanas tehnoloģiju «zaļākiem», videi un cilvēkiem draudzīgākiem sintētiskajiem fenola formaldehīda sveķiem, ko šobrīd Eiropā un citur pasaulē izmanto saplākšņu, siltumizolācijas materiālu, mēbeļu, grīdas segumu, smilšpapīru un daudzu citu ikdienā klātesošu produktu ražošanā.
Saskaņā ar Eiropas Zaļā kursa mērķiem plānots līdz 2050. gadam pilnībā atteiktos no fosilo resursu izmantošanas uzņēmuma saimnieciskajā darbībā.
Ieguldīs 20 milj. eiro
Starpnozaru projektā ir apvienotas zināšanas un pieredze kokapstrādē, enerģētikā, inženiertehnoloģijās un citās zinātniskās pētniecības un rūpnieciskās ražošanas jomās, piedaloties Latvijas, Somijas, Igaunijas Vācijas, Spānijas uzņēmumiem un Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta zinātniskajiem pētniekiem un analītiķiem.
VIOBOND projekta kopējais apjoms ir 35 miljoni eiro, no kuriem 16 miljonus veido Eiropas Komisijas pētniecības un inovācijas investīciju programmas «Apvārsnis Eiropa» (Horizon Europe) grants, bet pārējo – projektā iesaistīto uzņēmumu ieguldījums. «Latvijas Finieris» kā projekta vadošais partneris tā īstenošanā plāno ieguldīt līdz 20 miljoniem eiro, no kuriem 8 miljoni būs «Apvārsnis Eiropa» līdzfinansējums. Projekta īstenošana paredzēta no šā gada 1. septembra līdz 2026. gada 31. augustam.
Mērķis un nākotnes perspektīva
«VIOBOND galvenais mērķis ir attīstīt dabīgā polimēra lignīna izmantošanu augstas pievienotas vērtības produktos, ar šo atjaunojamo izejvielu daļēji vai pilnībā aizstājot fosilo fenolu, kas ir naftas pārstrādes produkts,» skaidro Māris Būmanis. «Latvijas Finieris» kā projekta vadošais partneris ir jau spēris platu soli šajā virzienā. Sadarbībā ar koksnes ķīmiskās un mehāniskās pārstrādes uzņēmumu «Stora Enso» ir izstrādāta bērza saplākšņu ražošanas līmviela, kurā lignīns daļēji aizvieto fenolu, un tirgū vairākus gadus ir pieejami bērza saplākšņa produkti «RIGA ECOlogical».
«VIOBOND projekta ietvaros, uzbūvējot jaunu sintētisko sveķu ražotni, šī pieredze tiks mērogota jau industriālā līmenī. Tā rezultātā ar videi draudzīgākiem lignīna–fenola–formaldehīda sveķiem varēs nodrošināt pilnīgi visu «Latvijas Finiera» saplākšņa produkciju,» uzsver Māris Būmanis.
Vineta Kalve