Latvijā trūkst pieredzes un neveicas koka ēku projektēšana

Valdība 2020. gada jūlijā Ekonomikas ministrijai piešķīra 426 084 eiro paaugstinātas energoefektivitātes daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku tipveida būvprojektu izstrādei, izmantojot Latvijā ražotus vai iegūstamus būvizstrādājumus un būvkonstrukcijas.

2020. gada augustā izsludināts konkurss būvprojektu izstrādei, un oktobra beigās noslēgti līgumi par divu paaugstinātas energoefektivitātes daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku tipveida būvprojektu izstrādi – ar dzelzsbetona nesošajām konstrukcijām un ar koka nesošajām konstrukcijām. Papildus novembrī tika noslēgts līgums par inženierkonsultanta pakalpojumiem izstrādāto būvprojektu pārbaudei.

Projekts ar koka nesošajām konstrukcijām izbeigts

Rēķinoties ar risku, ka līguma izpildes termiņš ir pārāk īss kvalitatīvai būvprojektēšanai, līgumi par būvprojektu izstrādi tomēr slēgti. Turklāt Latvijā šāda veida koka ēkas projektēšana ir jaunums, arī tehniskajā specifikācijā līdzīgu koka ēku projekts nekad iepriekš nav ticis izstrādāts. Konkursa rezultātā šobrīd ir izstrādāts viens būvprojekts ar dzelzsbetona nesošajām konstrukcijām, bet līgums par būvprojektu ar koka nesošajām konstrukcijām decembrī tika izbeigts. Vienlaikus koka ēkas būvprojektam Ekonomikas ministrija atkārtoti paredzējusi finansējumu 2021. gada pamatbudžetā.

Ieceri par būvprojektu izstrādi Ekonomikas ministrija pašvaldībām prezentēja pagājušā gada jūlijā – dienā, kad finansējums jau bija piešķirts. No šā gada februārī un martā apzinātajām 29 pašvaldībām 11 norādīja, ka plāno izmantot tipveida būvprojektu īres māju būvniecībai – Bauskas novada pašvaldība, Gulbenes novada pašvaldība, Liepājas pilsētas pašvaldība, Līvānu novada pašvaldība, Madonas novada pašvaldība, Preiļu novada pašvaldība, Saulkrastu novada pašvaldība, Siguldas novada pašvaldība, Smiltenes novada pašvaldība, Tukuma novada pašvaldība, Valmieras pilsētas pašvaldība.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *