Laiks apciemot jaunaudzi!

Lai arī līdz jaunaudžu kopšanas sezonai atlicis nedaudz laika, meža apsaimniekotājiem jau tagad vajadzētu sākt domāt par pavasarī iestādīto kokaudžu apciemošanu.

Nav nozīmes, vai koki ir stādīti meža vai arī neizmantotā lauksaimniecības zemē, jaunos kociņus bieži vien apdraud līdzīgi traucējumi – pārnadži, grauzēji un kukaiņi, bet ziemas periodā arī sniegs.

Jārēķinās ar klimata īpatnībām

Apskatot dabā vairākus no šī gada stādījumiem, nākas secināt, ka pavasara krasās temperatūras svārstības daudzās Latvijas vietās ietekmējušas kociņu augšanu. Kādā no apskates objektiem, kur šogad neizmantotā lauksaimniecības zemē stādīja melnalkšņus un bērzus, novēroju, ka daļa melnalkšņu cietuši no salnām. Bojāti bija arī bērzi, bet tos pārsvarā bija apkoduši pārnadži.

Skaidrs, ka izvēle stādīt par 20 procentiem vairāk kociņu nekā noteikts normatīvajos aktos bija atmaksājusies. Ja vasaras turpinājumā nenotiks kādi radikāli pavērsieni, tad rudenī jaunaudzē būs pietiekams bērzu un melnalkšņu skaits. Bet, ja skaits būs samazinājies, tad, iespējams, nāksies veikt papildināšanas darbus.

Jāievēro normatīvi

Lai Valsts meža dienests varētu atzīt mežu kā ieaudzētu, kociņu skaitam bērzu – melnalkšņu mistraudzē jābūt ne mazākam par 2000 eksemplāriem, rēķinot uz viena hektāra. Veidojot plantāciju mežu, minimālais kociņu skaits attiecīgi ir 800 eksemplāri uz viena hektāra. Jāpiezīmē, ka koki visā zemes gabalā jāstāda vienmērīgi. Ja koki iegādāti kokaudzētavā, tad meža īpašnieks pārskatam par meža ieaudzēšanu pievieno arī stādāmā materiāla izcelsmi un pirkumu apliecinošu dokumentu kopijas.

Jāsargā no zālaugiem

Lauksaimniecības zemē lielākie konkurenti jaunajiem kociņiem ir zālaugi. Tāpēc labi, ja zemesgabalā pirms tam veidotas vagas, tas atvieglos tik nepieciešamo jaunaudzes kopšanu. Jaunaudzi nekopjot pastāv liels risks, ka rudenī konkurējošie augi nolieksies pār iestādītajiem kociņiem un tos pakāpeniski «nosmacēs».

Vietās, kur nav iespējama vagu veidošana, ieteicams katru kociņu nomarķēt, ja iespējams, ar videi draudzīgu marķējamo lentu, kura pēc tam sadalās. Ja tas nav iespējams, tad lieto citu materiālu lentas fragmentus, kurus pēc laika savāc un nogādā šķirojamo atkritumu konteinerā. Koku marķēšana nebūs nepieciešama gadījumos, ja to garums pārsniedz zālaugu garumu, tad kociņi ir diezgan labi pamanāmi. Šādi visbiežāk ir bērzu un melnalkšņu stādi, arī ozolu dižstādi, retāk egļu stādi. Stādu garumu ieteicams noskaidrot pirms to iegādes kokaudzētavā.

Stādus ieteicams pasūtīt laicīgi

Daudziem zināms, ka pavasarī stādi ir ierobežotā daudzumā. Gandrīz droši var justies tie, kuri stādāmo materiālu pasūtījuši iepriekšējā gadā. Ja nenotiek kaut kas ārkārtējs, tad pasūtīto apjomu būs iespējams saņemt. Kādas kokaudzētavas vadītājs gan šogad atklāja, ka sakarā ar salnām bijušas grūtības apmierināt visus pasūtījumus. Tie, kuri stādus nav pasūtījuši, var cerēt vienīgi uz veiksmi. Iespējams arī šī gada pavasarī daudziem laimējās, jo vairākās kokaudzētavās pasūtītāji neizpirka visus stādus, līdz ar to katrs varēja tos iegādāties. Tomēr tas nenozīmē, ka tāda situācija izveidosies vienmēr.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *