Kur un kā iegūt bērzu sulas?

Aprīlis ir sulu laiks. Sulas tecēšanas laiks ilgst aptuveni mēnesi. Ikvienam ir iespēja tecināt bērzu sulas arī tad, ja viņa īpašumā nav meža.

Kā norāda AS «Latvijas valsts meži» Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs, veicot vienu urbumu, iedzīvotājiem ir atļauts bez maksas iegūt sulas pašu vajadzībām «Latvijas valsts mežu» (LVM) teritorijās, kuras var pazīt pēc dzeltenajām zīmēm īpašuma malās. Izmantojot mobilo aplikāciju «LVM meža kartes», iespējams ērti un ātri noskaidrot savu atrašanās vietu un redzēt valsts mežu robežas.

Ja Latvijas valsts mežos augošajos kokos ir vēlēšanās izdarīt vairāk nekā vienu urbumu, tas ir maksas pakalpojums saskaņā ar LVM cenrādi. Tiek noslēgts pirkuma līgums, un LVM meža iecirkņa darbinieki ierāda vietu, kur urbumus var veikt ar vismazāko kaitējumu mežam. Lai saņemtu šādu atļauju, iedzīvotājiem vajag sazināties ar attiecīgo LVM mežsaimniecību, kuras teritorijā sulas tiks iegūtas.

Jāņem vērā, ka par neatļautu sulu tecināšanu Valsts meža dienests var uzlikt sodu par patvaļīgu koku bojāšanu  no 70 līdz 700 eiro.

Privātajos mežos gan šādas darbības ir jāsaskaņo ar konkrēto meža īpašnieku. Jāņem vēra, ka ir aizliegts bērzu sulu iegūt dabas parkos un īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, kas atzīmētas ar informatīvo ozollapas zīmi.

Lai pavasara sulu laikā mežam nenodarītu pāri, Tomass Kotovičs aicina ievērot vairākus priekšnoteikumus. Pirmkārt, pareizi veikt urbumu un nedarīt to dziļi, jo sula veidojas starp mizu un koksni. Otrkārt, arī pēc ieurbšanas izturēties atbildīgi, proti, regulāri apsekot koku, lai sulas nelītu pāri trauka malām. Treškārt, pēc sulu tecināšanas urbumu blīvi aiztaisīt ar koka tapu. Ideālā variantā – urbuma vietu vēl var noziest ar māliem, lai mazinātu infekcijas iekļūšanas iespējas.

Izvēlētajam kokam urbšanas vietā jābūt ne mazākam par 40 centimetriem diametrā. Jāapzinās, ka katrs urbums rada risku inficēt koku ar trupi. Urbums jāveic ar urbi, kas nav resnāks par 20 milimetriem, ne augstāk par 50 centimetriem no zemes un ne dziļāk par 10 centimetriem.

Āris Upenieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *