Krēsli no simtgadīgu priežu saknēm

 

Interesantas un elegantas mēbeles iespējams pagatavot no simtgadīgu purva priežu saknēm. Kūdras ieguves procesā no purva laukiem tiek vāktas saknes, starp kurām atrodams labs materiāls, kam pati daba piešķīrusi izliektas formas.

Talantu attīsta strādājot

Armands Vītols no saknēm prot pagatavot oriģinālas mēbeles, kurām līdzīgas Latvijā reti var atrast. Šī nodarbošanās viņam izvērtusies nevis par biznesu, bet – vaļasprieku. Viņš ir apguvis telpu dizainera un reklāmas speciālista profesiju, un galdnieka  iemaņu ar neparasto kokmateriālu pirms tam neesot bijis. Taču mākslinieciskais gars urdījis, tāpēc nolēmis pamēģināt kaut ko skaistu izgatavot. Pirmie darbi no saknēm bijuši vienkāršāki – sācis ar ķeblīšiem un visbeidzot ar drēbju pakaramajiem, galda kājām, krēsliem, arī bāra, dekoratīvajām margām. «Priežu saknes ir burvīgs, dabas dots materiāls ar izliekumiem, kuri nav mākslīgi jāveido. Priede nav izcils lietaskoks, bet to saknes ir īpašas ar to, ka koka gredzeni ir blīvi. Tos pucējot un pulējot, parādās skaisti ornamenti,» atklāj mākslinieks un piebilst, ka purva priede šajā ziņā ir pārāka nekā parastā priede, kurai šādus rakstus nav iespējams ieraudzīt. «Grūti paiet garām skaistai saknei, ja tādu purvā atrodu. Tad rodas vēlēšanās to paņemt līdzi un sāk raisīties domas, ko no tās pagatavot,» stāsta Armands.

Viena krēsla izgatavošana aizņem apmēram mēnesi. Iemaņas un pieredzi ieguvis darba gaitā. Visvairāk laika nācies atvēlēt tieši simetrisku, dabā liektu līkumu piemeklēšanai, nācies pārcilāt savāktās saknes no viena šķūnīša malas uz otru, kamēr atradis atbilstošas. «Protams, darba procesā, ja tas aizrauj un šķiet interesants, par to, cik ir sarežģīts, nedomāju. Domāju par to, kāds būs rezultāts un kā to novērtēs citi.» Gandarījumu meistaram vienmēr sniedz uzslavas, kas arī ir labākā motivācija turpināt savu darbu. «‘Visvairāk mani aizrauj krēslu gatavošana, jo tas ir sarežģītāks uzdevums un var likt lietā lielāku māksliniecisko fantāziju. Ar katru nākamo krēslu centos sevi pilnveidot, uzstādot sev augstākas prasības, lai rezultāts iepriecinātu gan mani, gan citus.»

Ne visas savāktās saknes ir piemērotas tālākai apstrādei un krēslu, kā arī citu koka izstrādājumu pagatavošanai, teic Armands. «No vienas lielas kravas parasti derīga ir tikai neliela sauja priežu sakņu. Krietni jāpiepūlas, lai cītīgi sašķirotu saknes un atlasītu piemērotu materiālu,» secina Armands.

Ina Zelča

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *