Konstatē virkni pārkāpumu bijušo valdes locekļu darbībās

Bijusī SIA «Rīgas meži« vadība –  Aivars Tauriņš un valdes loceklis Juris Buškevics, kas zaudējuši amatus pēc trauksmes cēlāja ziņojuma, Rīgas pašvaldības līdzekļus izlietojuši apšaubāmi, saskaņā ar saviem mērķiem un izpratni.

Rīgas dome, pēc 30.04.2021. Audita un revīzijas pārvaldes Revīzijas atzinuma par pašvaldības kapitālsabiedrības «Rīgas meži» saimnieciskās darbības atklātajiem pārkāpumiem, pašlaik apkopo kapitālsabiedrības «Rīgas meži» bijušās valdes Rīgas pašvaldībai radītos zaudējumus un plāno tos piedzīt no bijušajiem valdes locekļiem.

Projektam «Zaļā klase» slēpti mērķi

Lai izglītotu un informētu sabiedrību par meža nozari un tās lielo nozīmi Latvijā, SIA «Rīgas meži» īstenoja vides izglītības projektu «Zaļā klase». Tās ietvaros veiktā būvniecība, kurai, bijušā SIA «Rīgas meži» valdes priekšsēdētāja Aivara Tauriņa apstiprinātā, tāme: «Biroja ēkas «Zaļā klase»», saimniecības ēkas un lapenes būvei sastādīja 1 063 122,05 EUR bez PVN. Uz 31.12.2020. kopējais ieguldījums būvniecībā sastādījis 786 855,70 EUR. Revidenti secina, ka sabiedrība nepamatoti palielinājusi «Zaļā klase» biroja ēkas vērtību, iekļaujot izdevumus par saimniecības precēm, darba apģērbiem, kancelejas precēm, kā arī skavotāju par 946,54 EUR bez PVN. SIA «Rīgas meži» iegādājusies dārgas mēbeles un porcelāna traukus ar briežu attēliem 24 personām (879,07EUR), degvīna, vīna, šampanieša un sulas glāzes.

«Zaļā klase» SIA «Rīgas meži» Daugavas mežniecības teritorijā Ogres pusē piedāvāja skolēniem iepazīties un apskatīt dabā meža un koksnes attīstības ciklu no sēklas līdz zāģmateriālam, taču pēc Revīzijas atzinuma secināts, ka vides izglītības projekta aizsegā realizēti pavisam citi mērķi citiem interesentiem, nesaistīti ar skolu jaunatni.

Grūti arī izprast, ar kādu mērķi uzņēmuma valdes locekļi,  par koka guļbūves un apdares materiāliem, kuru koksni SIA «Rīgas meži» iegūst pašu apsaimniekotajos mežos un sazāģē savā zāģētavā, pamanījušies samaksāt būvniekiem 68 000 eiro,  papildus celtnieku algās samaksājot vēl 142 000 eiro, bet par būvmateriāliem vēl 57 000 eiro. Kopā «Zaļā klase» ēkas par ap 200 kv.m platībā būvniecībai  iztērējot 267 000 eiro. Bez tam 200 kv.m. ēkā vēl papildus ieguldīti līdzekļi to iekārtojot, kopumā iztērējot  627 000 eiro. Tikai ar trauksmes cēlāja ziņojumu process apstādināts pie tēriņu sliekšņa 786 855,70 EUR.

Izšķērdētie līdzekļi būs jāatmaksā

«Revīzija sniedza skaidru atbildi, kāpēc «Rīgas meži» atšķirībā no «Latvijas valsts mežiem» nes zaudējumus – tā ir sistemātiska nesaimnieciska rīkošanās ar rīdzinieku mantu un naudu kā ar savējo,» preses konferencē norādīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Savukārt Rīgas pilsētas izpilddirektores p.i. padomnieks juridiskajos jautājumos Māris Knoks norādījis, ka «Rīgas mežu» pārvaldībā ir konstatēta virkne noziedzīgu nodarījumu pazīmju. «Zaļās klases» projektā ir konstatēta pilnvaru pārsniegšana, nodarot pašvaldībai zaudējumus, savukārt revīzijas kontroles ziņojumā secinātā finanšu līdzekļu izšķērdēšana, kas liecina par nolaidību. Pārkāpums ir arī fiktīva nodarbinātība, kur saskatāma dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana.

«Tēriņi vāji atbilst vides izglītībai – tēriņi bijuši par alkohola glāzēm, namiņā bijusi telpa dzīvnieku dīrāšanai, izglītības plāna nav bijis, vieta attāla un samērā grūti sasniedzama skolu jaunatnei, tieši blakus briežu dārzam,» skaidroja Cepurītis. Viņš arī norādījis, ka regulāri ir iepirkti pakalpojumi bez īpaša pamatojuma, piemēram, juridiski pakalpojumi par summu 240 000 eiro gadā. Zaļās klases projektā, kāds valdes locekļa konsultants par fiktīviem padomiem piecus gadus saņēmis 1410 eiro mēnesī. Kokzāģētavā «Norupe» ir atklāti pārkāpumi – augstvērtīgi koksnes materiāli ir pārdoti kā brāķēti un izsolēs saņemtā cena par tiem ir krietni zemāka nekā patiesā vērtība. Konstatēts, ka ar kapitāldaļu turētāju (pašvaldību) netika saskaņots vairāk nekā 100 000 eiro izlietojums

Piedzenamā summa tiks precizēta

Jau iepriekš Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis (PP) norādījis, ka ar tiesībsargājošo institūciju palīdzību radītos zaudējumus piedzīs no bijušajiem valdes locekļiem.

Savukārt kokzāģētavas izsoļu zaudējumi sniedzoties pāri 10 000 eiro ik gadu. Līdz ar to kopumā piedzenamie zaudējumi varētu sasniegt vairākus miljonus eiro.

Saskaņā ar SIA «Rīgas meži» 2020. gada budžetu, kokzāģētavai «Norupe» kopējās izmaksas bija plānotas 3314800 EUR, faktiski ir 3461427, jeb 104,42 % no plāna. Rīgas domes  Audita un revīzijas pārvaldes revidenti 30.04.2021.Revīzijas atzinumā secinājuši, ka SIA «Rīgas meži» uz zāģmateriālu šķirošanas līnijas izveidošanas izmaksām attiecinājusi 10544,85 EUR. Darbu tāmes vai nodošanas – pieņemšanas akti par izpildītajiem darbiem nav uzrādīti. Revidenti nevarēja gūt pārliecību, ka vadība rīkojusies ar finanšu līdzekļiem lietderīgi, lai mērķi sasniegtu ar iespējami mazāku finanšu līdzekļu izlietojumu.

Redakcija:  Jāatzīst, ka neskatoties uz vairākkārtēju aicinājumu uz komunikāciju līdz šim, SIA «Rīgas meži» vadība laikrakstam «Meža avīze» norādījusi, ka Rīgas pašvaldība SIA «Rīgas meži» ir aizliegusi projektu publiskošanu un sabiedrības informēšanu komunicējot  ar masu informācijas līdzekļiem un atklājot interesējošos faktus. Tā arī Aivara Tauriņa vadības laikā neizdevās rast kontaktu, lai atspoguļotu Rīgas meži zāģētavas darbu. Acīm redzot SIA «Rīgas meži» vadībai bija nojausma par to, ka ne visas darbības atbilst sabiedrības interesēm. Pieredze rāda, ka problēmas komunicēt ir rādītājs problēmām uzņēmuma darbībā. Kopējā SIA «Rīgas meži» apsaimniekotā meža īpašumu platība ir 61 726,5 ha. Nesniedzot informāciju, netika dota arī iespēja analizēt SIA «Rīgas meži» izcirstos koksnes apjomus, kas īpaši svarīgi ir arī globālās problēmas risinājumā par klimatneitralitāti un skābekļa piesaistes iespējām mežos ap Rīgu. Kā norāda Global forest watch (GFW,) kas uzrauga un apsaimnieko mežus, aptur nelegālu mežu izciršanu un ugunsgrēkus, koksnes seguma zudums pēdējos gados Rīgai piederošajās mežu teritorijās palielinājies.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *