Lai nodrošinātu kvalitatīvu un ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, AS «Latvijas valsts meži» (LVM) ikdienas darbā ievieš arvien jaunas tehnoloģijas, kā arī sadarbojas ar pieredzējušiem un atbildīgiem sadarbības partneriem mežsaimniecības jomā. Izprotot augsnes gatavošanas darbu nozīmīgumu slapjās minerālaugsnēs un kūdras augsnēs, kā arī meža meliorācijas sistēmu uzturēšanas nepieciešamību, LVM izsludina konkursu «Augsnes gatavošana, veidojot pacilas, un meža meliorācijas sistēmu ikdienas uzturēšana 2019.–2023. gadam».
LVM atklātā konkursā piedāvā slēgt viena gada vai arī ilgāka termiņa uzņēmuma līgumus. Augsnes gatavošanas, veidojot pacilas, darbu apjoms iepirkumā ir 1897 hektāru un meža meliorācijas sistēmu ikdienas uzturēšanas darbi: 3775 stundas.
Pēc atjaunošanas cirtes jeb kailcirtes svarīgi ir pareizi sagatavot augsni. Viens no paņēmieniem ir veidot izcirtumā stādvietas pacilu veidā, kur tiks stādīti jaunie meža stādi, lai nākotnes mežam nodrošinātu tīkamus augšanas apstākļus. Kvalitatīvai augsnes gatavošanai slapjās minerālaugsnēs un kūdras augsnēs izšķirošā loma ir meža tehnikas pārvietošanās spējai. Šādās vietās augsnes gatavošanai piemērotākā ir pacilu metode, kuras veikšanai nepieciešams ekskavators ar kāpurķēžu platumu vismaz 700 mm. Pacilu veidošanai efektīvāks ir ekskavators ar speciālo kausu, bet to var veikt arī ar parasto rakšanas kausu.
«Balstoties uz līdzšinējo pieredzi, nozīmīgākais elements augsnes gatavošanā ar pacilu metodi, izmantojot speciālo kausu, ir augstais darba ražīgums. Ir noskaidrots, ka divreiz augstāku ražīgumu, salīdzinot ar parasto rakšanas kausu, iespējams sasniegt ar Igaunijas kompānijas «Tamsalu EPT» ražoto kausu M2. Kausa priekšrocība ir aktīvā, ar atsevišķu hidrocilindru darbinātā lāpsta. Tai pateicoties, pacilu var izveidot ātrāk, ar vienu, nepārtrauktu kustību,» speciālā pacilu veidošanas kausa priekšrocības atklāj LVM Mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde.
Avots: AS «Latvijas valsts meži»