Koka svečturi – siltumam un noskaņai

6_cv

Gaisma, siltums un noskaņa ir lieliska izvēle Ziemassvētku dāvanai. Izgatavoti no koka apvienojumā ar stellēs austu audumu, kā arī ar rūpnieciski ražotu lina audumu, koka svečturi harmoniski apvieno sevī visas šīs īpašības.

Ideja koka pielietojumam

«Katram kokam ir sava burvība un skaistums, vienu izcelt ir grūti. Galvenais ir koka siltums un dabiskums, ko var sajust,» atzīst dizainere Svetlana Budzina.«Ideja par koka svečturu izgatavošanu radās, darbojoties Biznesa inkubatorā. Svečturi ir skaists veids, kā sajūtas un vidi padarīt siltāku un gaišāku, bet prātu – skaidrāku, jo tieši tik labvēlīga ir sveces liesmas vērošana,» stāsta tekstilizstrādājumu dizainere Svetlana Budzina, kuras darbu klāstā ir koka svečturi, lampas noskaņai, kas izgatavotas no koka apvienojumā ar audumu, un daudzi citi.

Ceļš līdz kokam

Svetlanai mīlestība pret dažādiem ar roku darinātiem darbiem radusies bērnībā. «Apkārtējo sajūsma par maniem darbiem iedrošināja attīstīties radošajā virzienā, mācoties Jelgavas mākslas skolā un pēc tam  Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Mācību virzienu «tekstilizstrādājumu dizainere» izvēlējos intuitīvi. Tiklīdz izlasīju programmas nosaukumu, tas iedarbojās kā magnēts, kuram zināju, ka ir jāseko. Tad arī manā dzīvē ienāca aušanas prasmju apgūšana, zināšanas par audumiem un dizainu.» 3. kursa beigās iepazinusies ar vienaudzi, talantīgu puisi, kam pēc mācību pabeigšanas Rīgas amatniecības vidusskolā bija milzīgi sapņi un mērķi, ko īstenot kokapstrādes jomā. «Es ļoti ātri iemīlēju šos sapņus un vēlējos būt daļa no tiem. Tā es sāku iepazīt koku un apgūt atsevišķas prasmes kokapstrādē,» atklāj S.Budzina. Taču ceļš uz savu sapņu apzināšanos un piepildījumu neesot bijis viegls un raits. «Dzīvesbiedra atbalsts un iedrošinājums man ir spēcīgs dzinulis iet pāri ērkšķiem, bez kuriem ceļā neiztikt.»

Kad abi iepazinušies, Svetlana bijusi patiesi pārsteigta, uzzinot, ka viņa tēvs ir profesionāls kokapstrādes meistars. «Jau sākumā zināju, ka visi kopā veidosim  darbus.»

Darbi top ģimenes lokā

Tagad svečturus tāpat kā noskaņu lampas Svetlana gatavo draudzīgā ģimenes trijotnē – ar dzīvesbiedru Dzintaru un viņa tēvu, profesionālu kokapstrādes meistaru. Darbos  tiek izmantotas Latvijā augošu koku sugas – osis, ozols, bērzs, priede un arī alksnis. Lai saglabātu un izceltu koka dabiskumu, apdarei tiek izmantoti pašmāju PAINT ECO radītie ekoloģiskie un videi draudzīgie koksnes apdares līdzekļi. Svetlana skaidro, ka noskaņu lampās tiek  apvienota viņas ideja par dizainu un tekstilmākslas prasmes ar dzīvesbiedra padziļināto interesi un zināšanām apgaismojuma jomā un viņa tēva uzkrāto pieredzi kokapstrādē.

Iedvesmas avots – daba

Pirmo reizi noskaņu lampas plašākai auditorijai izrādītas izstādē Design Isle 2014. «‘Tā paša gada rudenī pieteicāmies dalībai Latvijas Universitātes EVF Biznesa inkubatorā ar biznesa ideju par noskaņu lampām. Izturot atlasi, šī pieredze kļuva par vienu no vērtīgākajām dzīvē un par lielisku iespēju iepazīt talantīgus un veiksmīgus cilvēkus. Ikvienam iesaku apciemot LU EVF Biznesa inkubatoru un pašiem sajust  šo īpašo vidi. Visi dalībnieki ir čakli darba darītāji – ar mirdzošām acīm, apņēmību īstenot savus sapņus, idejas, kā arī ar vēlmi palīdzēt viens otram.» Viens no galvenajiem ideju un iedvesmas avotiem daudzveidīgajos darbos Svetlanai esot daba. «Tā uz mani vienmēr iedarbojas maģiski un izraisa lielu vēlmi ienest dabiskumu, noteiktas norises un sajūtas savos darbos, piemēram, saules siltumu un gaišumu, jūras viļņus un ezera rāmumu, vasaras zaļumu, debess plašumu un mākoņu vieglumu, kā arī košas krāsas, jo dabā to ir tik daudz.» Turpmākās radošās ieceres saistās  ar izaugsmi, jaunām iespējām tirgū, jo «mūsu darbi ir daļa no mums, mūsu vēstījuma un talantiem, tas ir veids, kā darīt savu un citu dzīvi labāku».

Una Zeltkalne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *