Jauni biomasas tirdzniecības nosacījumi

Drīzumā jaunas prasības attiecībā uz koksnes biomasu ietekmēs mežsaimniecību un kokapstrādi visā Eiropā. Enerģijas ražotāji drīkstēs izmantot tikai tādu biomasu, kas atbilst Ilgtspējīgas biomasas partnerības (Sustainable Biomass Partnership/SBP) prasībām. SBP uzdevumā uzņēmums NEPCon ir novērtējis risku, ka meža biomasa, kas iegūta Latvijā, varētu neatbilst SBP prasībām. Patlaban noris riska novērtējuma apspriešana.

Lielākie Eiropas enerģijas ražotāji ir apņēmušies iegādāties tikai tādu biomasu, kas atbilst SBP prasībām, tāpēc sertifikācija skars ievērojamu daļu biomasas ražotāju. Lai apliecinātu, ka minētās prasības ir apmierinātas, biomasas ražotājiem un tirgotājiem Latvijā vajadzēs iegūt SBP sertifikātu. Biomasu ražo kokzāģētavās no šķeldas un pamatražošanas atliekām un zemas kvalitātes kokmateriāliem, koku galotnēm un zariem meža. Tā kā Latvija ik gadu eksportē ievērojamu daudzumu meža biomasas, minētās prasības pilnīgi noteikti ietekmēs kokapstrādi un mežsaimniecību.

Kā norāda NEPCon pārstāvji, vislabākais pagaidu risinājums, kā biomasas ražotāji Latvijā varētu sasniegt pircēju prasības, ir iegādāties FSC vai PEFC sertificētus kokmateriālus.

SBP vārdā NEPCon aicina biomasas ražotājus un citas ieinteresētās izteikt savu viedokli. Riska novērtējuma galīgais variants tiks izstrādāts, ņemot vērā saņemtos ieteikumus, un iesniegts SBP padomei galīgai izskatīšanai un apstiprināšanai. Pēc apstiprināšanas riska novērtējums Latvijai būs spēkā piecus gadus.

Avots: NEPCon

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *