Jāseko putnu būrīšu stāvoklim

Mežus diemžēl nereti apdraud dažādi kaitēkļi – kukaiņi. Taču cīņā pret šiem kaitēkļiem ir lieliski palīgi – kukaiņēdāji putni.

Mazie palīgi – zīlītes, zvirbuļi, strazdi, dzeņi, cielavas daudz labprātāk palīdzēs, ja meža īpašnieki parūpēsies par to mājvietām – būrīšiem un to kopšanu.

Katrs meža īpašnieks labprāt vēlas, lai viņa mežā dzīvotu šie mazie palīgi – dobumperētāju putni, kas apkaros kaitēkļus, ja tādi parādīsies. Pētījumi liecina, ka kaitēkļu izplatību mežā, kur ir un kur nav putnu būrīšu, atšķiras par 30 un vairāk procentiem.

Nevajag aizmirst, ka nepietiek tikai izlikt būrīšus. Par putniņu «mājām» der arī turpmāk parūpēties – būru stāvoklis pārbaudāms ik pēc 4-5 gadiem, jo būri var būt jāpielabo, papildus jānostiprina, jāizcērt skrejai priekšā aizauguši zari. Labi kopts būris var kalpot 10-15 gadus.

Ja būrī sakrājies daudz ligzdošanas atlieku – tās jāizvāc un jāieber svaigs ligzdas izklājums. Dobumperētāji putni nekad neizmanto ligzdošanai veco ligzdu. Atšķirībā no mājas strazda, kas pavasarī iztīra pērno ligzdas materiālu, sīkie dobumperētāji putni – zīlītes, melnais mušķērājs būvē jauno ligzdu virsū vecajai. Tādējādi pēc vairākiem gadiem būrītis ir pilns. Nereti vecajās ligzdās savairojas arī putnu parazīti – piemēram, blusas, tādēļ ir ieteicams tīrīt ne tikai sīko dobumperētāju, bet arī citu putnu būrīšus. Pavasarī būru kontrole jāveic, kamēr nav sākusies ligzdošana. Piemēram, zīlītes olas izdēj aprīļa beigās, maija sākumā, un maija otrajā pusē mazuļi jau ir izšķīlušies. Savukārt melnais mušķērājs tikai tad ierodas no ārzemēm.

Šogad gan ļoti iespējams ir agrs pavasaris, līdz ar to arī putni var sākt ligzdot ātrāk kā citu gadu. Tātad, ja vairs nevar paspēt būrīšus iztrīt, par šo darbiņu derētu atcerēties rudens pusē. Pie viena ieteicams pārbaudīt būrīša tehnisko kvalitāti – vai kaut kur nav izveidojušās spraugas, pa kurām satek ūdens un traucē ligzdošanu. Der pievērst vērību arī būrīša stiprinājumam un pārbaudīt vai kaut kur nav izveidojušās spraugas. Ar stiepli stingri piesietam būrim tā jāpalaiž vaļīgāk, jo augoša koka spiediens var saplēst būri, bet stieple – ieaugt kokā.

Āris Upenieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *