Jāsadarbojas pārnadžu postījumu mazināšanai

Sniegotās ziemās jauno kociņu galotnes un zari, kā arī to stumbru miza kļūst par iecienītāko briežu dzimtas dzīvnieku barību. Šī gada pirmajos divos mēnešos AS «Latvijas valsts meži» (LVM) apsaimniekotajos mežos šo dzīvnieku postījumi fiksēti jaunaudzēs jau 930 hektāru platībā. Lai jaunaudzēm nodarītos postījumus nākotnē mazinātu, būtiska ir mežsaimnieku un mednieku sadarbība.

Pagājušā gadā postījumu apjoms jaunaudzēs tika konstatēts 6596 hektāru apjomā. No šogad jaunaudzēs fiksētajiem postījumiem vairāk nekā trešdaļā jeb 260 hektāru platībā postījumu īpatsvars ir ar 40 % un lielāku intensitāti. «Ja postījumi ir tik lieli, tad attiecīgajā platībā nākas plānot jaunaudzes papildināšanas darbus, lai nodrošinātu atbilstošo mērķa sugas koku skaitu, kas savukārt rada papildus izmaksas meža audzēšanas procesā,» norāda LVM Meža infrastruktūras un medību vadītājs Guntis Ščepaniks.

Guntis Ščepaniks norāda: «Lai arī 2020./2021. gada medību sezonas briežu dzimtas dzīvnieku medīšanas termiņi jau beigušies, ir vēl vairāki risinājumi, kā situāciju uzlabot nākotnē. Lai precīzāk noteiktu nomedīšanas apjomu nākamajai medību sezonai, nepieciešams atjaunot datus par dzīvnieku populāciju. Kvalitatīvāku informāciju var iegūt, apvienojot gan zemju apsaimniekotāju rīcībā esošo informāciju par postījumiem, gan medību tiesību lietotāju informāciju par sugu populācijām. LVM ir nodevis datus par postījumiem Valsts meža dienestam (VMD), savukārt medniekiem no savas puses jāaizpilda VMD elektroniskā anketa «Medījamo dzīvnieku populācijas novērtējums».

«Aicinām medniekus vietās, kur ir šaubas par sākotnējo dzīvnieku skaitu, veikt to kontroluzskaiti atbilstoši Zemkopības ministrijas apstiprinātajai metodikai, kurā aprakstīta zinātniski pamatota dzīvnieku uzskaites metode, kuru var veikt pavasarī – aļņu, staltbriežu un stirnu uzskaite pēc ziemas ekskrementiem jeb ekskrementu metode, kas atvieglotu noteikt reālajai situācijai atbilstošāku nomedīšanas limitu,» skaidro LVM Meža infrastruktūras un medību vadītājs.

Tāpat nozīmīgs solis situācijas uzlabošanai ir tieši ietekmēto pušu – medību tiesību lietotāju un medību tiesību īpašnieku – dalība VMD rīkotajās ikgadējās sanāksmēs, kurās iesaistītās puses lemj par pieļaujamo nomedīšanas apjomu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *