Ja vēlies savā mežā mellenes…

Kas būtu jāņem vērā, lai, strādājot mežā, saglabātu tādu dabas sniegto bagātību kā mellenes?

Mellenes ogas uzturā lieto ne tikai cilvēki, bet arī tādi meža iemītnieki kā aļņi, brieži, rubeņi, medņi un citi.

Latvijā visvecākajai mellenei – 23 gadi

Pētījumu maģistra darba ietvaros par parastās mellenes mētru struktūru dažāda vecuma nabadzīgāko meža tipu mežaudzēs veikusi bioloģe Linda Robalte. Viņa konstatējusi, ka melleņu attīstībai nepieciešams optimāls noēnojums. Augs parasti vislabāk jūtas priežu mežos, kur nav pārāk liels noēnojums, bet nav arī pārāk liela gaismas intensitāte. Mellenes visvairāk cieš kailsala apstākļos.

Lai arī melleņu sēklām palīdz izplatīties putni un dzīvnieki, visbiežāk tās vairojas ar saknēm. Sakņu garums var sasniegt pat 10 metrus. Mellenes aug grupās. Parasti centrā ir vecākais krūms, no kura tālāk attīstās pārējās daļas jeb bērni. Viens no lielākajiem konkurentiem ir sila virsis. Vietās, kur tas aug, melleņu garums reti kad pārsniedz 20 centimetrus.

Mellene ir ļoti plastiska suga, jo aug gan purvos gan mežos. Mellenes parasti apdraud kailcirtes un lielas intensitātes meža ugunsgrēki. Pētījuma ietvaros novērots, ka pēc kailcirtes samazinās melleņu segums zemsedzē. Tas saistīts ar pārāk lielu apgaismojumu. Mellenes vislabāk jūtas, ja mežā veikta izlases cirte. Pēc kailcirtēm vērojama melleņu samazināšanās, tomēr jau pēc 10–15 gadiem tās atjaunojas.

Melleņu segums zemsedzē jaunaudzēs aizņem 6 procentus, bet vecās mežaudzēs 35–39 procentus no pētāmās teritorijas. Pieaugot meža vecumam, palielinās melleņu skaits, augstums un diametrs. Optimālākie apstākļi melleņu augšanai, lai veidotu stabilu populāciju, ir 70 gadīgās priežu audzēs ar vidēji apgaismotu zemsedzi. Runājot par melleņu vecumu, jāpiemin, ka pētāmajā teritorijā tas svārstījās no 2 līdz 12 gadiem. Latvijā visvecākā mellene sasniegusi 23 gadu vecumu. Vislielākā ogu raža ir 5–6 gadus vecām mellenēm.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *