2022. gada jūnijā noslēgušies divi LVMI Silava ar Meža nozares kompetences centra atbalstu īstenoti pētījumi.
Kopš 2019. gada pavasara Mežzinātnes institūts strādāja pie pētījumiem «Bioloģiskā preparāta izstrāde sakņu trupes izraisīto zaudējumu samazināšanai skuju koku audzēs» un «Heterobasidion sakņu trupes ierobežošana egļu audzēs – ķīmisko aizsardzības līdzekļu pielietošanas iespējas kūdras augsnēs».
30% karbamīda šķīdums daudz efektīvāks
Lai ierobežotu sakņu trupes izplatību, mežizstrādes laikā skuju koku celmi tiek apstrādāti ar bioloģiskiem preparātiem, kas satur lielās pergamentsēnes Phlebiopsis gigantea sporas. Eiropā un Latvijā šobrīd plaši pielieto Somijā 1994. gadā izstrādāto un tur ražoto bioloģisko preparātu Rotstop.
Bioloģiskie preparāti, kas satur lielās pergamentsēnes sporas, priedes koksnē ir daudz efektīvāki, salīdzinot ar egli, tāpēc egļu celmu aizsardzībai vairākās valstīs izmanto karbamīda šķīdumu. Īstenojot pētījumu secināts, ka 30% karbamīda šķīdums skuju koku koksnē 100% ierobežoja sakņu piepes attīstību.
Noskaidrots, ka temperatūrā, kas zemāka par 10°C, Rotstop sastāvā esošais P. gigantea izolāts egles koksnē neattīstās. Karbamīda efektivitāte pret sakņu piepi pierādīta arī egļu un priežu celmos lauka eksperimentos. Karbamīda šķīdums egles koksnē nodrošināja būtiski (p < 0.05) augstāku aizsardzību pret Heterobasidion, nekā bioloģiskais celmu aizsardzības līdzeklis Rotstop. Iegūtās zināšanas liecina, ka ķīmisko celmu aizsardzības līdzekli (30% karbamīda šķīdums) egles audzēs iespējams pielietot aukstajā gadalaikā, kad Rotstop efektivitāte ir zemāka. Ierīkoti četri ilgtermiņa parauglaukumi egles audzēs, kurās ilgtermiņā tiks vērtēta karbamīda šķīduma ietekme uz celmus kolonizējošo sēņu daudzveidību.
LVMI Silava