Grūti atrast jaunaudžu kopējus

IMG_3627_cv

Lai arī Latvijā joprojām ir diezgan liels bezdarbs, meža īpašniekiem nemaz nav tik vienkārši atrast profesionālus jaunaudžu kopējus.

Sludinājumos publiskajā telpā bieži vien var atrast jaunaudžu kopšanas pakalpojumu piedāvātājus, tomēr ir gandrīz neiespējami pateikt, kāda būs paveiktā darba kvalitāte. Jaunaudžu kopšanā šis jautājums ir ļoti svarīgs, jo kopšanā pieļautās kļūdas var samazināt ienākumus no mežaudzes nākotnē.

Meža īpašniece Rudīte no Kocēnu novada atradusi it kā diplomētu meža kopēju, tomēr, kad aptuveni hektāru lielais, divdesmitgadīgo bērzu – egļu nogabals izkopts, skatam pavērusies diezgan nepatīkama ainava. Jaunaudze izkopta, tomēr nozāģētie koki turpat atstāti, apgrūtinot pārvietošanos. Lai arī daļēji no tiem būtu iespējams iegūt malku, stumbra atzarošana un sagarumošana nav veikta. Kopšanas cirtē izzāģēti ne tikai atpalikušie bērzi, bet arī daļa no veselajām otrā stāva eglēm. Kopējs nav ņēmis vērā, ka tās savulaik stādītas. Šobrīd kopā ar garākajiem bērziem šeit varētu veidot saliktu mežaudzi.

Meža īpašniece sadarbību ar «profesionāli» beigusi. Tagad palīgā uzaicināts kaimiņš, lai palīdzētu jaunaudzē atjaunot kārtību. Resnākos no nozāģētajiem bērziem, blīgznām un eglēm palīgs atzaro un sagarumo, lai sanāktu malka. Zarus klāj pievešanas ceļos, lai traktors nebojātu palikušos perspektīvos bērzus un egles.

Raimonds Mežaks, mežkopis

2 Komentāri par Grūti atrast jaunaudžu kopējus

 1. Ainars

  Izlasiiju rakstu par jaunaudzu kopeeju truukumu,var piekrist meza iipashniecei Rudiitei.Pamataa kopeeji straadaa peec MK noteiktaam kvalitaates prasiibaam,kuru pamataa ir VMD un LVM kvalitaates prasiibas.Daudz kaveetu kopshanas audzu visaa Latvijaa.Publiskaa iepirkuma prasiibas vispaar ir KROPLAS un kopeeja kvalifikaaciju neshkirojoshas,visi vienaa katlaa.Rudiites gadiijumaa nosaciijumi un nianses bija jaatrunaa pakalpojuma liigumaa.LVM apsaimniekotajos mezos jaunaudzees satrupee miljoni likvidas koksnes,meza meeslojums.Kopeejiem nav pieejama shii koksne,jautaajums nerisinaas kaa neerts.
  Kopjam audzes visaa valstii.

  Mezkopis ar 35 gadu pieredzi. AMT.1979.

 2. Jānis

  Nu tur vajag kārtīgi parēķināt vai malka kas nāk no kopšanas cirtēm atmaksājās ?
  Ņemiet vērā novietošanu pie treilēšanas ceļa, pievešanu, izvešanu, vēl daža’dās kraušanas…. Neapsāubāmi kopšanas pakalpojums par ha būs krietni dārgāks, ja būs vēlme gatavot malku. Tad jau drīzāk vajag domāt par papīrmalku. Kuru pārdodot varēs iegādāties malku

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *