Gaumīgs dizains un stiprs karkass

DSC_4947_cv

Izstādē apmeklētājus laipni sagaidīja sliņķis Sids no animācijas filmas «Ledus laikmets», par ko viņš izpelnījās apmeklētāju simpātijas.

Starptautiskajā izstādē – forumā «Mežs un Koks 2014», kas notiks 2014. gadā no 25. līdz 27. aprīlim Rīgā, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā apmeklētāji varēja iepazīties ar latviešu, lietuviešu un igauņu kokamatniecības izstrādājumiem, kā arī parunāt ar pašiem amatniekiem.

Apmeklētāju atzinība – Tanel Pirk un sliņķim

Izstādē bija apskatāmas un nopērkamas gan koka āra terases, dārza nojumes, bērnu, suņu un trušu mājiņas, āra tualetes, dārza mājiņas, koka žogi, pirtiņas, galdi, krēsli un arī dažādi mākslas priekšmeti ar augstu pievienoto vērtību. Viss nepieciešamais, lai sagatavotos vasaras sezonai gan mājās, gan dārzā.

Lai piedalītos izstādē un popularizētu savus kokamatniecības darbus, ceļu līdz Latvijai bija mērojis arī Igauņu uzņēmums «Puukujurid». Kokgriešanas meistars Tanel Pirk izstādes laikā demonstrēja, kā pāris stundās, bez uzmetuma un skices tikai ar motorzāģi, viņš spēj izgatavot meža dzīvnieku un citas koka figūras. Viņš arī pastāstīja, ka šo darbu darījis viņa brālis Taavi un tā viņš arī nolēmis pamēģināt. Visu iemācījies pašmācības ceļā. Vaicāts, vai arī Latvijas kokgāzējiem viņš nevarētu iemācīt ko līdzīgu, viņš saka: «Ar motorzāģi izzāģēt figūras no koka katrs nevar iemācīties. Esmu mēģinājis iemācīt dažus savus kolēģus, bet bez panākumiem. Tas vai nu ir dots, vai nav. Es spēju iztēloties figūru, ko griežu telpiski, laikam man ir mākslinieka talants.» Tanels arī pastāstīja, ka darbu veic ar trīs dažādiem motorzāģiem. Visaugstāko kvalitāti iegūst, ja darbam izmanto 6 motorzāģus. Katrs no tiem nodrošina iespējas darba procesā izveidot dažāda resnuma līnijas, iedobes un citas funkcijas, lai dzīvnieku figūras būtu pēc iespējas dzīvākas un dabīgākas.

Pievieno vērtību – 600 EUR/m3

Tanels apmēram 2 metrus augstu lāča figūru, kurai tiek izmantots apmēram 0,5 m2 dabīgi žāvēts kokmateriāls, ar motorzāģi var izgatavot 5 stundās, tādejādi pievienojot parastam koka bluķim pievienoto vērtību 300 EUR apmērā, kas uz kubikmetru sastādīta 600 EUR. Salīdzinot ar gaterī sazāģēta zāģbaļķa cenu –170 EUR/m3, pievienotā vērtība ir vismaz 3 reizes lielāka. Izgatavotās figūras tiek apstrādātas atbilstoši klienta vēlmēm.

Tādejādi redzams, ka cilvēks ar savu talantu spēj radīt dabīgus interjera elementus, kas spēj uzrunāt apkārtējos ar tajos iepūsto dzīvības dvašu, gluži kā zēns no koka kluča – Buratino, kas dzīvo cilvēku sirdīs cauri gadiem un laikmetiem. Un tieši tā ir pievienotā vērtība,  ko nevar radīt citādi.

Izstādē Ķīpsalā šajā saulainajā pavasarī apmeklētājus laipni sagaidīja Tanela Pirka lolojums – sliņķis Sids no animācijas filmas «Ledus laikmets». Par to, ka viņš izpelnījās apmeklētāju simpātijas, liecina viņa ķepā saziedotā naudiņa. Neviens vienaldzīgi nevarēja paiet garām igauņu kokamatnieka – mākslinieka taciņas malā izvietotajiem darbiem, Rotaļu kuģi un mājiņu sev piemēroja un izmēģināja bērni, bet vecāki un garāmgājēji pauda izbrīnu un komplimentus par veiksmīgajiem kokamatniecības izstrādājumiem.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *