Gatavojoties meža stādīšanas sezonai

Pienācis laiks gan meža, gan dekoratīvo koku stādīšanai. Valsts mežos meža atjaunošanas sezona šogad sākusies jau marta beigās.

Optimālie termiņi skujkoku stādīšanai pavasarī ir no 15. aprīļa līdz 1. maijam un rudenī no augusta beigām līdz septembra vidum. Lapu kokus stāda no 15. aprīļa līdz 15. maijam un no septembra sākuma līdz oktobra vidum. Stādus ar atklātu sakņu sistēmu var stādīt un pārstādīt pavasarī un rudenī. Ietvarstādus podiņos ar aizvērtu sakņu sistēmu. var stādīt visu stādīšanas periodu. Vislabāk stādīšanai piemērotas apmākušās dienās, kad nav karsti.

Kas ir jāievēro meža stādus iegādājoties ārpus Latvijas?

Latvijā ir audzis pieprasījums pēc meža stādiem, ko šobrīd pilnībā nenodrošina vietējās kokaudzētavas, tādēļ palielinās meža īpašnieku interese par stādu ievešanu no citām valstīm.

2020. gadā Latvijā ievesti meža stādi no Eiropas Savienības valstīm – Lietuvas, Zviedrijas, Polijas, Igaunijas, Vācijas – apjomā 1,33 milj.

Sākot ar 2020. gada 1. janvāri Valsts meža dienests meža reproduktīvā materiāla ievešanas atļauju no Baltkrievijas un Krievijas neizsniedz!

No trešajām valstīm, piemēram, Baltkrievijas un Krievijas stādus drīkstēja ievest līdz 2019. gada 31. decembrim un to nosaka 2015.gada 26. februāra Eiropas Komisijas lēmums.

Stādus var ievest no Eiropas Savienības valstīm un izmantot tos meža atjaunošanā vai ieaudzēšanā, ja tie ir piemēroti Latvijas apstākļiem un to ieguves avots testēts ar kategoriju «uzlabots» vai «pārāks». Kā arī ir jāsaņem pozitīvs Latvijas Valsts mežzinātnes institūta «Silava» atzinums, kas apliecina meža reproduktīvā materiāla piemērotību meža atjaunošanai un ieaudzēšanai Latvijā.

Rakstā izmantota VMD informācija

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *