Joprojām daudzi uzskata, ka suņiem ērces nekaitē. Par to, ka ērces pārnēsā cilvēkiem bīstamas slimības, ir rakstīts un runāts daudz, bet ne visi zina, ka saslimt var arī suņi, pie tam pat ar letālām sekām.
Trīs bīstamas slimības
Pēdējos gados veiktajā pētījumā noskaidrots, ka Latvijā suņiem bīstamas ir trīs ērču pārnēsātas slimības – babezioze, suņu granulocitārā anaplazmoze un borelioze jeb Laimas slimība. Babeziozes jeb piroplazmozes izraisītājs ir parazīts – babēzija, kas bojā suņa sarkanās asins šūnas un izraisa smagu anēmiju jeb mazasinību. Slimie suņi ir miegaini, gurdeni, var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra – līdz pat 42 grādiem. Suns kļūst nīkulīgs, atsakās no barības. Pamanāma pazīme ir arī sarkans urīns – tam piejaucies daudz asiņu. Tieši babezioze tiek uzskatīta par bīstamāko. Aptuveni 20 līdz 30 procenti saslimušo mājdzīvnieku no šīs slimības – babeziozes – nomirst, ja to laikus nekonstatē un nesāk ārstēšanu.
Suņu granulocitārās anaplazmozes izraisītāja ir baktērija – anaplazma. Slimajiem suņiem var novērot apātiju, vāju ēstgribu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, klibumu. Liela daļa suņu ir spējīgi no tās pašizārstēties.
Boreliozes jeb Laimas slimības ierosinātājas ir baktērijas – borēlijas. Slimības pazīmes ir līdzīgas kā anaplazmozes gadījumā.
Kā pasargāt savu suni?
Kā pasargāt suni no šīm ērču pārnēsātajām slimības? Vismaz mājas tuvumā ērču skaita samazināšanai vieglākais veids ir krūmu izciršana, zālāju pļaušana. Ja iespējams, ieteicams mazināt sīko grauzēju skaitu tuvākajā apkārtnē, jo tie ir galvenie ērču izbarotāji un tādējādi paši neslimojot, nodrošina slimību ierosinātāju nokļūšanu no vienas ērces otrā.
Visnozīmīgākais no profilaktiskajiem pasākumiem ir suņu apstrāde ar ērču atbaidīšanas preparātiem.
Ja ērce tomēr piesūkusies – tā jānoņem pareizi un pēc iespējas ātrāk. To var izdarīt ar speciālo ērču pinceti, diegu vai parastu pinceti. Jāatceras, ka ērci nedrīkst saspiest, tai virsū liet eļļu vai citu šķidrumu.
Āris Upenieks