Ekskluzīvs aksesuārs – koka taurenis

Kādēļ gan dāvanai neizvēlēties ekskluzīvu aksesuāru – no koka izgatavotu taureni? To var nēsāt pie uzvalka un tas var iepriecināt vīrieti svētkos un ikdienā, un piestāv arī daiļajam dzimumam.

Ideja – koka taureņi

«Agrāk nēsāja tikai auduma tauriņus, bet pirms kāda laika modē ienāca plakani koka tauriņi, kas veidoti pēc tā formas,» stāsta jūrmalnieks Toms Valters, kurš brīvajā laikā izgatavo koka mākslas darbus.

Šogad Toms absolvējis Rīgas Amatniecības vidusskolu, kur ieguvis specialitāti – stila mēbeļu modelētājs, bet šobrīd izvēlētajā arodā nestrādājot. Interese par koku radusies jau bērnībā un pamatskolas laikā mājturības stundās, kurās aizrāvies ar dažādu darbu izgatavošanu. «Kopā ar kursabiedriem un skolas biedriem internetā atradām no koka grieztus taureņus. Izdomājām, ka pamēģināsim un izdevās.» Toms atzīst, ka koka taureņiem cena nav zema, it īpaši grieztajiem, kur jāiegulda vairāk darba. «Var teikt, ka daļēji taureņu izgatavošana ir sarežģīta un grūta, taču tā kā esmu ieguvis zināšanas amatniecības skolā, tad man tā nešķiet.»

Gatavo no riekstkoka

Taureņiem tiekot izmantots dažāds koks – ozols, osis, riekstkoks. T. Valters tos pārsvarā gatavojot no riekstkoka, kas ir viena no blīvākajām un elastīgākajām koksnēm. Riekstkoks viegli padodas griešanai un frēzēšanai. «Atkarībā no tā, kāds koks tiek izmantots taurenim, atšķiras koka krāsa un tekstūra. Svarīgi, kādu reljefu un griezumus kokā veido.» Eksperiments ticis veikts ar nažfinieri no riekstkoka un bērza. Tas ticis salīmēts vairākās kārtās un, griežot koksni, veidojies interesants raksts. Taureņa izgatavošanai pietiekot ar nelielu daudzumu izejmateriāla, tie var būt pat atgriezumi. Taureņu apstrādei pēc slīpēšanas izmantojot nitrolaku, kas viegli uzklājama un ātri nožūst. «Pirms tam koku var arī nobeicēt, lai piešķirtu toni. Piemēram, ja tiek izmantots gaišs koks – bērzs vai liepa, tad nobeicējot var panākt visdažādāko nokrāsu. Tas atkarīgs no vēlmes,» atzīst koka darbu lietpratējs.

Var pagatavot daudz ko

Brīvajā laikā izgatavotajiem koka taureņiem piepulcējušās lādītes, māju uzraksti. Koka darbu klāstā ir arī pirts durvis, bērnu krēsliņi un galds. Pašam vislabāk patīkot pamatīgi darbi, jo smalkie prasa vairāk laika, pacietību un precizitāti. «Ja cilvēks dara to, kas viņam patīk, tad pieķeras tam klāt ar pavisam citādāku skatījumu, un rezultāts ir acīm tīkams.» Ierosmi darbiem smeļoties galvenokārt interneta vietnēs, videoklipos un žurnālos, arī ciemojoties pie draugiem var atrast kādu interesantu ideju, kuru var papildināt ar savu izdomu. «Darba procesā visgrūtākais ir ideja, ar ko sākt, izdomāt labāko risinājumu.» T.Valters atklāj, ka viens no uzdotajiem  diplomdarba darbiem bija veidot svečturus no ozolkoka, tādus vēlētos izvirpot arī savās mājās vai pirtiņā. Iecerēts arī koka kupols lustrai.

Una Zeltkalne

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *