Siguldas novada Mores pagasta «Saulstaros» 8.augustā tika noskaidroti un apbalvoti lielāko ragu īpašnieki. Jau septīto gadu pēc kārtas Latvijas un Pasaules briežaudzētāji un nozares speciālisti pulcējas starptautiska briežu buļļu ragu mērīšanas pasākuma ietvaros, lai samērītos ar savās saimniecībās audzēto staltbriežu un dambriežu vaislas buļļu ragiem.
Noskaidro vadošos briežaudzētājus
Pasākuma «Staltbriežu un dambriežu buļļu ciltsvērtības un ģenētiskās kvalitātes noteikšana» ietvaros augusta sākumā Latvijas un ārvalstu ekspertu vadībā notika staltbriežu un dambriežu vaislas buļļu ragu vērtēšana. Paralēli pasākumam tika organizēta starptautiska zinātniska konference briežu ģenētikā un menedžmentā, kas pulcēja pārstāvjus no Čehijas, ASV, Azerbaidžānas, Krievijas, Spānijas, Austrijas un citām Eiropas valstīm un sniedza jaunākās tendences nozarē un briežaudzētājiem sniedza iespēju pieredzes apmaiņai.
8.augustā norisinājās nedēļas garumā vērtēto briežu buļļu ragu ekspozīcija un labāko ragu īpašnieku apbalvošanas ceremonija. Brieži tika vērtēti 6 vecuma grupās modificētā CIC vērtēšanas sistēmā un atsevišķi tika vērtēti importēto tīrasiņu līniju dzīvnieki un Latvijas Ciltsdarba saimniecībās izveidoto krustoto asinslīniju dzīvnieki, kā arī staltbrieži starptautiskā konkurencē. Dambriežu buļļu ragus vērtēja tikai starptautiskā vērtējuma klasē.
Staltbriežu vaislas buļļu kopvērtējumā starptautiskā konkurencē par uzvarētāju tika atzīts Latvijas uzņēmums SIA «Zemitāni» ar dzīvnieka ragu vērtējumu 263,67 CIC punktu sistēmā, otrajā vietā ierindojās Polijas saimniecība «Rudzie» ar 258,98 CIC punktiem, savukārt trešo vietu ieņēma vietējais uzņēmums SIA «Māras brieži» ar 252,9 punktiem. Dambriežu vaislas buļļu kopvērtējumā pirmo vietu tāpat kā 2013.gadā ieguva Lietuvas saimniecība «Cervus Aureus» ar vērtējumu 204,41 punkti, savukārt otro vietu ieguva mājinieka Jāņa Līkana briežaudzēšanas saimniecība ar dzīvnieka ragu vērtējumu 199,96 punkti. Godpilnajā trešajā vietā ierindojās Latvijas uzņēmums SIA «Purnavu muiža» ar 190,67 punktiem. Smagākie ragi (11,8 kg) šogad pieder Slovākijas uzņēmumam «XCell Breeding Services», savukārt garākie (128cm) Latvijas ZS «Saulstari–1».
Šāda veida pasākums deva iespēju noskaidrot vadošās briežaudzēšanas saimniecības Latvijā un kaimiņvalstīs un tā galvenais mērķis – dzīvnieku ciltsvērtības noteikšana, kas dod iespēju demonstrēt Latvijas saimniecību sasniegumus vietējā un starptautiskā līmenī staltbriežu un dambriežu ciltsdarbā. Ar pasākumu tiek popularizētas Latvijas ciltsdarba saimniecības un Latvijā selekcionēti staltbrieži un dambrieži, kā arī veicināts selekcionētu Latvijas vaislas briežu eksports.
Mores pagasta «Saulstaros» apmeklētāji varēja ne tikai uzzināt lielāko ragu īpašniekus, bet pavadīt labām emocijām bagātu dienu brīvā dabā. Ekskursijā pa briežu dārzu varēja barot no rokas pašus briežus. Dažādus pavārmākslas brīnumus bija sagatavojis šefpavāru eksperts Māris Jansons, bet pats «Saulstaru» saimnieks deva izmēģināt spēkus loka šaušanā un šķēpa mešanā.
Pasākuma organizētājs: biedrība «Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācija» (SDAA). Sadarbības partneri: International Deer and Ungulate Breeders Association IDUBA, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, LR Zemkopības ministrija, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Siguldas novada dome, Eiropas briežaudzētāju federācija FEDFA. Pasākums tika organizēts Valsts Lauku tīkla aktivitāšu ietvaros.
Biedrība «Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācija»
Biedrība «Savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācija» (SDAA) dibināta 2000. gada 8. martā, apvienojoties 18 briežkopības idejas piekritējiem un jau izveidoto briežu dārzu īpašniekiem. SDAA koordinē un vada briežkopību Latvijā. Organizācijas ietvaros ierīkoti 22 dārzi ar kopējo iežogoto platību ap 8000 ha un ap 3000 dzīvnieku, no kuriem 66% staltbrieži, 12% dambrieži, 6% mufloni, 6% meža cūkas, 10% citi dzīvnieki: vītņragu kazas, kalnu kazas, jaki utt. Kopējie nozarē investētie līdzekļi sastāda vairāk kā 5 milj. Ls, kas ir briežu dārzu īpašnieku privātie līdzekļi. Šobrīd Latvijā pastāv jau vairāk kā 40 pilnīgi izveidoti briežu dārzi.
Foto: SDAA