Dzinējmedībās jāatceras par biodrošību

No 1. oktobra ir atļautas medības ar dzinējiem vai traucēšanu. Dodoties medībās, to dalībniekiem jāatceras, ka Latvijas mežacūku populācija joprojām cieš no Āfrikas cūku mēra.

Jau  2014. gadā Latvijā tika konstatēta mežacūku saslimšana ar Āfrika cūku mēri. Pa šiem gadiem slimība no valsts ziemeļaustrumiem ir nonākusi līdz Kurzemei. Lai mazinātu vīrusa izplatīšanos, Āfrikas cūku mēra inficētajā teritorijā medību dalībniekiem obligāti jāievēro medību higiēnas jeb biodrošības pasākumi. Pirms katrām dzinējmedībām vadītājam par tām jāinformē medību dalībniekus.

Medniekiem jāievēro sekojoši biodrošības pasākumi. Mežā aizliegts atstāt medību blakusproduktus – ādas, iekšējos orgānus un citas nomedīto dzīvnieku daļas. Blakusproduktus iznīcina aprokot, sadedzinot vai ievietojot speciālos konteineros. Ieteicamais ierakšanas dziļums ir vismaz viens metrs. Medību vadītājam jānodrošina visu medību dalībnieku apavu, transportlīdzekļu un aprīkojuma dezinfekcija pirms un pēc medībām. Ja mežacūkas nomedītas Āfrikas cūku mēra inficētajā teritorijā, no katras jānoņem paraugs, kuru nosūta laboratoriskai izmeklēšanai. Medījums jāuzglabā līdz analīžu rezultātu saņemšanai. Nomedīto dzīvnieku pirmapstrādi un uzglabāšanu atļauts veikt piemērotās telpās. Nav pieļaujama medījuma pirmapstrāde un uzglabāšana lauksaimniecības dzīvnieku novietnēs. Par prasību neievērošanu draud administratīvā atbildība. Naudas soda apmērs fiziskai personai var sasniegt 350 eiro.

Vietām aizliedz medīt ar dzinējiem

Saskaņā ar Valsts meža dienesta (VMD) paziņojumu, ņemot vērā Āfrikas cūku mēra izplatību, Āfrikas cūku mēra II un III riska zonās, VMD vietām ir noteicis ierobežojumus un nosacījumus dzinējmedību rīkošanai. Medības ar dzinējiem vai traucēšanu nav atļautas Bārbeles, Birzgales, Daugmales, Degoles, Džūkstes, daļā Engures (no Klapkalnciema līdz autoceļam P131, Ķesterciems), Irlavas, Jaunbērzes, Kalnciema, Kurmenes, Ķekavas, Lapmežciema, Lestenes, daļā Olaines (robežojas ar Iecavas novadu), daļā Salas (Lielupes kreisais krasts), Slampes, Smārdes, Sēmes, Stelpes, Tomes, Tumes, Valles, daļā Valgundes (Lielupes kreisais krasts), Vecumnieku pagasta, Baldones un Iecavas novada medību platībās.

Pārējās medību platībās, kur ir Āfrikas cūku mēra II un III riska zonas, medības ar dzinējiem vai traucēšanu atļauts organizēt, ja: medību vadītājs nodrošina medību biodrošības prasību ievērošanu un izpildi. Ja mednieki noteiktās medību higiēnas (medību biodrošības) prasības neievēros, VMD ir tiesīgs konkrētajās medību platībās aizliegt dzinējmedības.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *