Demonstrē «Vimek 610 BioCombi»

IMG_4371_cv

Forvardera un harvestera apvienojums, kura pašmasa ir vien 4,9 tonnas – tāds ir tikai «Vimek 610 BioCombi», par kura piemērotību Latvijas slapjajiem mežizstrādes apstākļiem bija iespēja pārliecināties ikvienam.

Seminārs «Jaunaudžu kopšanas tehnikas demonstrējumi un sīkkoksnes izmantošanas iespējas» novembra beigās notika Limbažu novada Umurgas pagastā. Pasākumu ar A/S «Latvijas valsts meži» atbalstu rīkoja Latvijas valsts mežzinātnes institūts «Silava», SIA «Baltic FCS» un «Vimek». Tā laikā interesentiem bija iespēja iepazīties ar zviedru firmas «Vimek» ražoto mini harvarderu «Vimek BioCombi 610».

Gan nozāģē, gan izved

Pirms paraugdemonstrējumiem klātesošos uzrunāja pasākuma organizētāji. Latvijas valsts mežzinātnes institūta «Silava» vadošais pētnieks Andis Lazdiņš klātesošajiem pastāstīja, ka pasākums notiek pētījuma par biokurināmo ietvaros. To atbalsta A/S «Latvijas valsts meži» un Meža nozares kompetences centrs. Pētījumi par meža mašīnu izmantošanu kopšanas cirtēs Latvijā uzsākti jau pirms vairākiem gadiem. Vērtēta harvestera ar griezējgalvu izmantošana meža kopšanā. Secināts, ka vislabāk zāģēt kokus, kuru celma diametrs ir vismaz 8 centimetri. Lai celtu darba ražību, nevajadzētu zāģēt pamežu. Kopšanas cirtē visaugstāko darba ražību var panākt ar lielākas klases harvesteru. Viena berkubimetra zāģēšanas un pievešanas izmaksas līdz krautuvei ir 3 eiro.

Pasaulē pieprasīts

Atgriežoties pie Latvijā līdz šim neredzētās meža mašīnas «Vimek 610 BioCombi» jāuzsver, ka galvenā tās īpatnība ir tāda, ka tajā apvienots gan forvarders, gan harvesters. Tātad tas spēj nozāģēt un arī pievest sīkkoksni līdz krautuvei – nav nepieciešams pievedējtraktors. Neparasti ir arī «Vimek 610 BioCombi» parametri – pašmasa tikai 4,9 tonnas. Kā atklāja firmas «Vimek» pārdošanas daļas vadītājs Urbans Lundstroms (Urban Lundstrom), «Vimek 610 BioCombi» nav eksperimentāls modelis. Līdzīgi kā pēc pārējiem četriem «Vimek» meža mašīnu modeļiem, arī pēc «Vimek 610 BioCombi» pasaulē ir pieprasījums. Uzņēmums «Vimek» dibināts pirms 25 gadiem. Pašlaik tajā strādā 20 darbinieki, kuri gada laikā izgatavo 60 meža mašīnas. Pusi no tehnikas vienībām «Vimek» realizē Zviedrijā, bet pārējo Čehijā, Polijā, Norvēģijā, Dānijā, Somijā, Baltkrievijā, Panamā un citviet.

Mazs, bet ražīgs

SIA «Baltic FCS» valdes priekšsēdētājs Ainars Paškovskis uzsvēra vairākas «Vimek 610 BioCombi» tehniskās īpatnības. Harvarders aprīkots ar hidrostatisko transmisiju, firmas «Caterpillar» četru cilindru dīzeļdzinēju, tā jauda 60 zirgspēki. Jaunajam modelim starp rāmi un kabīni ir amortizatora bukses, kas uzlabo operatora komfortu. Traktors aprīkots ar hidrauliskajām kravas statnēm un kāpurķēdēm. Hidrauliskās kravas statnes nodrošina to, ka vedamais materiāls neizslīd no kravas, bet kāpurķēdes nodrošina traktora stabilitāti. Darba galva aprīkota ar elipsveida zāģi. Šāds risinājums nodrošina to, ka zāģa ķēde retāk nomaucas no sliedes. Ar zāģi iespējams nozāģēt līdz pat 30 centimetriem resnus kokus.

Pietiek ar 2m platu ceļu

Latvijas valsts mežzinātnes institūta «Silava» pētnieks Agris Zīmelis pastāstīja, ka, lai pārvietotos pa jaunaudzi, harvarderam «Vimek 610 BioCombi» nepieciešams tikai 2 metrus plats tehnoloģiskais koridors. Strādājot nedēļu Latvijas apstākļos, kopšanas cirsmā nav konstatēti palikušo koku vai augsnes bojājumi. Koku bojājumus iespējams samazināt mainot hidrostatņu stāvokli. Latvijas apstākļos harvarderam cirsmā tiek iezīmēts pārvietošanās ceļš. Zviedrijas apstākļos traktora operatoram ir pieeja cirsmas trīs dimensiju kartei un viņš pats pieņem lēmumus, pa kādu trajektoriju pārvietoties.

Plašāka informācija: SIA «Baltic FCS», Ainars Paškovskis, Tālr. 29488628

 

Raksta autors: Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *