Dekoratīvie stādi un rotājumi Ziemassvētkiem no LVM kokaudzētavām

Decembrī sācies Ziemas saulgriežu gaidīšanas laiks AS «Latvijas valsts meži» (LVM) kokaudzētavās un vēstniecībā Rīgā, Vaiņodes ielā 1.

Te plašā klāstā pieejami dažādi Ziemassvētku rotājumi un dāvanas no dabas materiāliem no LVM kokaudzētavām, un, protams, dažādu sugu un šķirņu kvalitatīvās eglītes podiņos.

Eglītes svētku noskaņai mājās un dārzā

Latvijas valsts mežu vēstniecībā nopērkamās eglītes podiņos daudzi izvēlas arī kā svētku dāvanu, jo, ja mežā cirstās eglītes mūžs ilgst vien pāris nedēļas, tad dekoratīvā eglīte podiņā pēc svētkiem augs un zaļos vēl daudzus gadu desmitus un priecēs vēl nākamos gados gan svētkos gan ikdienā piemājas dārzā, parkā vai apstādījumos.

Lai eglīte podiņā augtu un zaļotu, jāzina kā ar to apieties svētku laikā un pēc svētkiem. Pārnesot mājās eglīti nevajadzētu uzreiz nest siltā istabā, bet rast tai kādu vēsāku vietu. Telpās to nebūtu ieteicams turēt ilgāk par 1 – 2 nedēļām. Noteikti eglīti nedrīkstētu turēt blakus sildītājiem, tā jāaplaista un ik pēc pāris dienām tai būtu jānorasina skujas. Pēc svētkiem eglīti ieteicams nest laukā, izvēloties vietu, kur tai nevar piekļūt tiešie saules stari. Ja sniega nav, tad podu vēlams ierakt zemē un pavasarī ik pa laikam aplaistīt.

LVM kokaudzētavās tiek audzēti dekoratīvo egļu stādi ar stabilu un attīstītu sakņu sistēmu, kuru piemērotība Latvijas klimatiskajiem apstākļiem ir pārbaudīta LVM Kalsnavas arborētumā. Šādas dekoratīvās eglītes var augt arī podiņā līdz diviem gadiem, tomēr, lai tās spētu augt krāšņi un vareni, sakņu kamolam nepieciešama lielāka vieta, tādēļ tās ieteicams pārstādīt laukā vai kādā lielākā podā. Egļu stādus var stādīt zemē jau agrā pavasarī, kad zeme ir atkususi. Sausā un karstā vasarā vēlama arī laistīšana.

Tikai podos audzēti kvalitatīvi stādi

Izmantojot Kalsnavas arborētuma plašo un salizturīgo kokaugu kolekciju, «LVM Sēklas un stādi» specializējas vietējiem apstākļiem atbilstošu dekoratīvo stādu audzēšanā, pavairošanai izmantojot galvenokārt spraudeņus un potējumus, stādus audzē podos. Pārpodošanai izmanto speciālu mašīnu, kas pasargā augus no traumām. «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās tiek audzēti kvalitatīvi un Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemēroti dekoratīvo koku un krūmu stādi.  Iegādāties Ziemassvētkiem tos iespējams visās deviņās «LVM Sēklas un stādi» kokaudzētavās dažādos Latvijas novados, kā arī stādu realizācijas laukumos Daugavpilī un Salaspilī. Kalsnavas kokaudzētava īpaši izceļas ar Latvijai piemērotu skujeņu šķirņu potējumiem – klājeniskajiem zemo formu kadiķiem dažādos toņos (zaļos, dzeltenos, sudrabainos), dažādu nokrāsu un auguma tūjām, kā arī retāku šķirņu eglēm un priedēm ar interesantu formu, zarojumu vai krāsu, kas, protams, neiedzimst no sēklām.

Visbiežāk pasaulē izmantotās Ziemassvētku kociņu šķirnes ir baltegle, dažādu sugu priedes kā arī zaļā duglāzija. Populārākās Ziemassvētku egļu šķirnes, ko var iegādāties podos ir parastās egles dažādas šķirnes, sudrabegle, Kanādas egles šķirnes, Serbijas egles šķirnes, Kaukāza baltegle, Garzvīņu baltegle.

Adventes vainagi rotājumi un dāvanas

AS «Latvijas valsts meži» vēstniecībā Rīgā, Vaiņodes ielā 1, svētku noskaņas piepildītajā veikalā pieejamas tradicionālas un praktiskas svētku rotas no LVM kokaudzētavu dabas materiāliem, kas ieguvušas neierastu un īpašu veidolu, pateicoties LVM kokaudzētavu un Kalsnavas arborētuma darbiniecēm.

Veikaliņā atrodami, piemēram, adventes vainagi no garzvīņu baltegles skujām, sarkanās lazdas vainagi ar lazdu riekstiem vai svētku rotas no cieši sapītiem lielākiem un mazākiem čiekuriem. Svētku vainagi veidoti dažādās tehnikās, rotāti ar dažādiem materiāliem, piemēram, bērza tāsīm, vārpām, uz pusēm pārgrieztiem egļu čiekuriem. Šī gada jaunums – vainagi, kas darināti no arborētumā augošo neparasto koku sēklām un zariem – grimoņu zariem, kerija sēklām, melnalkšņiem, bārbelēm un irbenēm. Šie darinājumi kalpos un priecēs gadu no gada, ja vien tiks rūpīgi glabāti.

Iespējams iegādāties arī 2021. gada kalendārus, egles podos un mazās eglītes džutā, kā arī citas dekoratīvas un praktiskas lietas, kas lieliski noderēs dāvanām vai pašu priekam, piemēram, čiekuru zvīņu podi un bļodas, Latvijas amatniecības meistaru darinātas dāvanas, galdautus, salvetes, priekšautus, kas mājās radīs latvisku svētku noskaņu.

Iegādājies materiālus un radi pats!

LVM vēstniecībā Rīgā, Vaiņodes ielā 1 šogad piedāvājumā ir vairāki jaunumi, piemēram, praktiski «Radi pats» vainagu veidošanas komplekti.

«Šogad aicinām ļaut vaļu fantāzijai un darināt pašiem savus adventes vainagus un eko rotājumus, izmantojot sarūpētos iedvesmas komplektus, kur kopā ar pamācību atrodami arī nepieciešamie materiāli, kā piemēram, rododendra sēklas un skaistās kerijas. Šajā laikā jo īpaši novērtējam ģimeni, tāpēc droša un radoša dāvana šajos svētkos ir nenovērtējama,» stāsta Latvijas valsts mežu veikala vadītāja Dace Martinsone.

Lūkojot svētku dāvanas pašiem mazākajiem, vērts izvēlēties attīstošās amatnieku darinātās koka rotaļlietas, kas būs ne vien ekoloģisks un patīkams rotaļbiedrs, bet veicinās bērnu radošumu un iztēli. Koks ir pateicīgs materiāls dažādu praktisku un skaistu priekšmetu radīšanai.

Svētku laikā Latvijas valsts mežu vēstniecība atvērta darbdienās no pulksten 9 līdz 18. Klientiem pieejama bezmaksas autostāvvieta, paņemot iebraukšanas žetonu vienai stundai. Tālrunis uzziņām 23280001.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *