Meža īpašnieks Edmunds Kance plašāk zināms, kā Vides aizsardzības kluba aktīvists. Viņa galvenā rūpe – meži.
Pēc Rīgas 1. Ģimnāzijas beigšanas viņš mācības turpinājis Rīgas Stradiņa universitātē, kur ieguvis daktera diplomu. Ikdienā strādā par terapeitu Jelgavas slimnīcā un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārstu Siguldā. Tomēr gandrīz viss brīvais laiks viņam paiet mežā.
Kopšanas darbus veic pats
Lai arī bērnībā Edmundu jau interesēja mežs un tajā notiekošie procesi, lai labāk iejustos meža īpašnieka ādā, pēdējo gadu laikā viņš Mālpils un Inčukalna apvidū nopircis vairākus meža īpašumus, gandrīz 20 hektāru lielā platībā. Pusi īpašumu aizņem purvāji, pārējā daļa ir gandrīz vienīgi jaunaudzes. Pirms ķerties pie izcirtumos ieaugušo jaunaudžu kopšanas, viņš pabeidzis motorzāģa vadītāja kursus un ieguvis apliecību. Lai uzzinātu par meža nozarē notiekošo, regulāri lasa «Meža Avīzi». Nākotnē jaunaudžu kopšanā plāno piesaistīt ES atbalstu.
«Viens no maniem īpašumiem atrodas apmēram 20 kilometrus no mājām. To viegli sasniedzu ar velosipēdu. Līdzi paņemu krūmgriezi, telti un gāzes baloniņu, lai aizsargātos no suņiem. Kopšanas darbus varu veikt vairākas dienas. Pa ceļam varu novērot, kas notiek Pierīgas mežos. Gadās, ka vietā, kur kuploja simtgadīgs priežu mežs, jau veikta nelikumīga atmežošana, lai būvētu kārtējo ciematu vai zemi izmantotu citiem mērķiem. Par iespējamām nelikumībām ziņoju policijai,» atklāj meža īpašnieks.
Pirmā eksāmenu sesija – veiksmīga
Šogad Edmunds Kance īstenojis, kādu senu sapni – uzsācis studijas Meža fakultātes neklātienes nodaļā. «Mežs mani vilinājis kopš bērnības. Tajā jūtos labi – kā mājās. Vēlos izprast tajā notiekošās likumsakarības. Manuprāt, labākais veids kā to izdarīt, ir uzsākt studijas. Viena no manām darba vietām atrodas Jelgavā, tas atvieglo mācību procesu. Lai arī man jau ir viena augstākā izglītība, gandrīz visi mācību priekšmeti man būs jāapgūst no jauna. Automātisko ieskaiti dabūju tikai angļu valodā. Ar pirmo sesiju esmu apmierināts. Studiju priekšmeti ir ļoti interesanti. Koksnes mācību pasniedz profesors Leonards Līpiņš, bet endroloģiju Solveiga Luguza. Visvairāk mani uztrauc meža botānika. To pasniedz profesors Aigars Indriksons. Manuprāt, tas ir viens no grūtākajiem studiju priekšmetiem 1. kursā. Nesaprotu, kā iemācīšos visas sūnas un ķērpjus. Vizuāli viena suga, salīdzinot herbārija un meža eksemplāru, var atšķirties. Līdz nākamā gada 16. jūnijam jānodod ievāktais herbārijs.
Domāju, ka studēt ir vērts. Iegūtās zināšanas izmantošu savu īpašumu apsaimniekošanā», pārliecināts Edmunds Kance. Lai arī līdz mācību beigām ir palikuši vairāk kā četri gadi, students jau domā par sava kvalifikācijas darba tēmu. «Sākotnēji domāju gala darbu rakstīt par meža biotopiem, bet varbūt tomēr pētīšu meža dabisko atjaunošanos. Šogad iegādājos izcirtumu, noorganizēju augsnes gatavošanu, jo pavasarī plānoju stādīt priedes. Bet pavisam nesen apsekojot izcirtumu, konstatēju, ka stādīšana lielā daļā nebūs nepieciešama, jo jaunās priedītes jau iesējušās. Mazie kociņi redzami nevis skarificētajās vagās, bet gan starp tām.
Šie novērojumi mani vedināja uz domu, ka varbūt nepieciešams pētījums par dabisko atjaunošanos visu 5 studiju gadu garumā. Protams, ar vienu izcirtumu nepietiks, tomēr domāju, ka nebūs grūti tuvumā atrast vēl citus. Konsultēšos ar Meža fakultātes mācībspēkiem,» prāto Edmunds Kance.
Raimonds Mežaks, mežkopis