Neskatoties uz atbildīgo iestāžu aktīvo rīcību, Āfrikas cūku mēra izplatība Latvijas teritorijā joprojām turpinās.
Iepriekšējos «Meža Avīzes» numuros jau esam apskatījuši Āfrikas cūku mēri (ĀCM) un ar to saistīto problemātiku. Viens no izplatību veicinošajiem faktoriem ir cilvēku vieglprātīgā un bezatbildīgā rīcība.
Ja atrodat dabā mirušu mežacūku, nekavējoties ziņojiet Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Iestādes speciālisti veiks mežacūkas pārbaudi, bet pašvaldība noorganizēs dzīvnieka līķa aprakšanu.
Sevišķi bīstams vīruss ir mājas cūkām. Tāpēc mājas cūku īpašniekiem jādara viss iespējamais, lai tiktu ievēroti biodrošības pasākumi. Mājas cūkas parasti inficējas, nonākot kontaktā ar priekšmetiem, uz kuriem ir vīruss. Tā var būt medību produkcija vai apģērbs.
Neretas novada Mazzalves pagastā kāds īpašnieks savā mežā atrada veselas divas mežacūkas. Tām nebija nekādu ārējo ievainojumu. Līdz ar to radās aizdomas, ka mežacūkas varētu būt inficētas ar Āfrikas cūku mēri. Par notikušo tika informēta PVD Austrumzemgales nodaļa un Neretas novada Mazzalves pagasta pārvalde.
Lai ievāktu kaulu paraugus, notikuma vietā nekavējoties ieradās PVD Austrumzemgales pārvaldes inspektore Ingūna Vidnere. Speciāliste «Meža Avīzei» atklāja, ka iepriekš Mazzalves pagastā (ĀCM) atklāts pieciem nomedītiem sivēniem, bet mežā krituši īpatņi konstatēti pirmo reizi.
Ievāktie stobrkaulu paraugi pēc tam tiek nosūtīti uz laboratoriju izmeklēšanai. Pēc paraugu ievākšanas pašvaldības darbinieki dzīvnieku līķus aprok. Ir dzirdēts viedoklis par to, ka aprakšanas darbi jāveic zemes īpašniekam, tomēr tā nav taisnība. Zemes īpašnieka pienākums ir ziņot par kritušajām mežacūkām, lai atbildīgajām iestādēm dotu iespēju veikt savu darbu.
Raimonds Mežaks, mežkopis