Briselē tiekas Eiropas privāto meža īpašnieku pārstāvji

Decembrī saņēmām ziņu no Eiropas Meža īpašnieku konfederācijas (CEPF) par tikšanos, kas norisinājās 10. decembrī Briselē. Tajā piedalījās vairāk nekā 150 dalībnieki, tostarp augsta līmeņa lektori no ES Parlamenta, Eiropas Komisijas, ES dalībvalstu un svarīgu ieinteresēto personu organizācijām.

Aicina attīstīt dialogu

Tikšanās laikā tika apskatīti jautājumi, kas ir aktuāli dēļ ievērojamām sociālām un politiskām pārmaiņām, ka ietekmējušas veidu, kādā ES sabiedrība skatās uz mežiem un mežsaimniecību. Tādejādi attīstība, kas ietekmē meža politiku un pārvaldību, norisinās enerģētikas, klimata, vides, lauksaimniecības, ekonomikas un tirdzniecības politikas jomās.

CEPF kā jumta organizācija meža īpašnieku organizācijām Eiropā darbojas kā pārstāvis 16 miljoniem privātajiem meža īpašniekiem, kuri rūpējas par aptuveni 60% no meža platības Eiropā. CEPF misija ir palīdzēt un stiprināt ekonomiski dzīvotspējīgu, sociāli izdevīgu, kultūras vērtīgu un ekoloģiski atbildīgu ilgtspējīgu privāto mežu apsaimniekošanu.

Meži un mežsaimniecība ir galvenais, lai apmierinātu šodienas un rītdienas sabiedrības izaicinājumus. Lai sasniegtu šo mērķi, ir vajadzīgs labas politisks pamats un konstruktīvs dialogs visos līmeņos. Tas bija viens no galvenajiem secinājumiem šīs tikšanās laikā Briselē.

Jānovērtē privāto mežsaimniecību iespējas

Atskatoties vēsturē, CEPF viceprezidents Philipp zu Guttenberg uzsvēra atšķirību starp kādreizējiem un šodienas Eiropas Savienības (ES) mērogiem. 1996. gadā, kad tika dibināta CEPF, Somija, Zviedrija, Austrija bija tikko pievienojušās ES un tika apspriestas tikai dažas tēmas un pati pirmā 1998. gada ES mežu stratēģija. Šodien ES ir paplašinājusies un politika ir kļuvusi daudz sarežģītāka.

CEPF ģenerālsekretārs Aljoscha Requardt atzīmēja, ka apsveicami ir 2013.gadā publicētajā paziņojumā par jaunu ES mežu stratēģiju centieni attiecībā uz iespējamu juridiski saistošu nolīgumu par mežiem visas Eiropas mērogā. Galvenās meža politikas pamatnostādnes joprojām izriet no meža nozares pamatvērtībām – ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas, daudzfunkcionalitātes un konkurētspējas veicināšanas nozarē.

Čehijas Eiropas Parlamenta deputāts (EP deputāts) un Vides komitejas priekšsēdētāja vietnieks Pavel Poc uzsvēra koksnes resursu lielo nozīmi kā aizstājēju neatjaunojamiem resursiem būvniecības, rūpniecības un enerģētikas nozarēs, kā arī koksnes nozīmīgo lomu Eiropas ekonomikā un cīņā pret klimata pārmaiņām. Viņš norādīja, ka, lai sasniegtu šo mērķi, ir svarīgi ļoti uzmanīgi ieklausīties Eiropas privātajos meža īpašniekos, kas pārvalda 60% no ES mežu platībām.»Daudzi dalībnieki sniedza savu skatījumu uz to, kas ir nozīmīgs, lai ES koordinētu un veidotu meža politiku.

Noslēdzot CEPF pārstāvju tikšanos, CEPF viceprezidents Philipp zu Guttenberg vēlreiz uzsvēra nepieciešamību uzlabot un attīstīt gan savstarpējo dialogu, gan par meža politiku Eiropā kopumā.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *