Priežu mežu ieskautais Driškina ezers atrodas Pārgaujas novada Raiskuma pagastā, tikai nepilnus 12 kilometrus no Cēsīm.
Vasarā tā patīkami veldzējošo un samērā silto ūdeni, kā arī apkārt esošās ogas, sēnes un citus labumus novērtē daudzi atpūtnieki. Savukārt ziemā uz ezera ledus manāmi makšķernieki. Neskatoties uz intensīvo antropogēno slodzi, ūdenstilpē atrodama tāda īpaši aizsargājamā ūdens augu suga kā gludsporu ezerene. Atpūtas vietu apsaimnieko Dabas aizsardzības pārvalde.
Dažādā attieksme
Pēdējo gadu laikā atjaunota infrastruktūra – izveidoti jauni galdi, soli un tualetes. Lielākā daļa aktīvās atpūtas cienītāju novērtē šo iespēju atpūsties ainaviskā vietā pie ezera pašā meža vidū. Tomēr daļa cilvēku nav tik neapzinīgi, vairāki galdi un soli neilgi pēc uzstādīšanas jau sabojāti vai izmantoti par kurināmo.
Atsevišķi indivīdi ir vēl neapzinīgāki un neskatoties uz potenciālo apdraudējumu gan sev, gan videi, parādoties pirmajam ledum, aizsalušo ezeru izmanto kā autotrasi. Janvāra vidū pāris drosminieku kārtējo reizi gan sev, gan citiem atgādināja, ka vizināties pa aizsalušu ūdenstilpi ir ne tikai nelikumīgi, bet arī bīstami, un var izmaksāt ļoti dārgi.
Kā «Meža Avīzei» pastāstīja negadījuma aculiecinieks Andis, sestdienas vakarā viņš ar draugiem atpūties pie Driškina ezera. Netālu atradusies 3 cilvēku kompānija. Viss bijis mierīgi, līdz pēcpusdienā divi vīri no netālu esošās kompānijas nolēmuši uzbraukt uz ledus. «Mēs vēl slidojām pa ezeru, kad pamanīju, ka divi vīri iekāpj zilas krāsas «Wolksvagen Golf» un uzbrauc uz ezera. Braukšana pa ledu viņiem ilga vien dažas minūtes. Auto izmeta vienu loku un pēkšņi ezera vidus daļā apstājās. Pamanīju, ka auto priekšējā daļa ielūst. Automašīnā esošie cilvēki nekavējoties atvēra durvis, izkāpa un steidzīgi pameta ezeru. Pēc viņu izkāpšanas auto nogrima apmēram pus minūtes laikā. Automašīnai bija tikai divas durvis, un, ja līdzi būtu braucis trešais cilvēks, viņš, iespējams, nebūtu paguvis izkāpt un būtu nogrimis apmēram četru metru dziļumā.
Šis gadījums skaidri parāda, cik bezatbildīgi un vieglprātīgi var būt atsevišķi sabiedrības locekļi. Es domāju, ka daudz netrūka līdz tam, ka kāds no šīs kompānijas būtu gājis bojā», atklāj negadījuma aculiecinieks.
Vieglprātības cena
Automašīnas nogrimšana bija gara un dārga procesa sākums, kurā iesaistījās vairākas valsts un pašvaldības institūcijas. Pamanot nelaimi, aculiecinieki zvanīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam. Ūdenslīdēji ieradās jau tajā pašā vakarā, bet tumsā darbus nācās pārtraukt. Glābšanas darbi turpinājās nākamajā dienā. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbiniekiem nācās atgriezties. Ieradās arī citu institūciju pārstāvji, kā arī apmēram simts ziņkārīgie, galvenokārt ģimenes ar bērniem.
Ņemot vērā to, ka nogrimušais auto atradās ezera vidus daļā, apmēram 200 metrus no krasta, darbi bija sarežģīti. Vispirms ūdenslīdēji ar motorzāģiem izzāģēja āliņģi, lai varētu ienirt līdz automašīnai. Tad pie auto piestiprināja trosi, kuru savienoja ar krastā esošo traktoru. Automašīnu nebija iespējams uzcelt uz ledus, tāpēc glābēji pieņēma lēmumu auto līdz krastam aizvilkt pa ezera dibenu. Lai to paveiktu, vispirms ledū bija jāizzāģē nepilnu metru plata sprauga, kurā varētu ievietot trosi. Pēc troses ievietošanas vilkšanas darbi varēja sākties.
Kad auto bija pievilkts pārdesmit metrus no krasta, glābēji atkal ķērās pie zāģiem un izveidoja lielu āliņģi, lai auto varētu izvilkt uz sauszemes. Kad auto jau bija krastā, ieradās tā īpašnieki, lai novērtētu spēkrata stāvokli. Skaidrs, ka Wolksvagen Golf nav amfībija, un atrašanās ūdenī tam nevar nākt par labu. Iespējams, auto tirgus vērtība pēc peldes būs kritusies.
Tomēr vieglprātīgos likuma pārkāpējus gaida vēl citas nepatīkamas lietas. Pārvietošanās pa aizsalušu ūdenstilpi ir administratīvs pārkāpums. Sods par to var sasniegt 1000 euro. Visticamāk, rēķinu par sarežģīto un laikietilpīgo auto izcelšanas operāciju piestādīs arī glābēji. Rezultātā muļķīgā izklaide pārgalvīgajiem ezera braucējiem, iespējams, izmaksās vairākus tūkstošus euro. Pagaidām nav zināms, kādu kaitējumu ezeram nodarīja auto, jo, iespējams, ūdenstilpē noplūda degviela, eļļa, dzesēšanas šķidrums un logu tīrāmais šķidrums. Cerams, šis gadījums daudziem liks pārvērtēt savus aktīvās atpūtas ieradumus un izvēlēties drošākus izklaides veidus.
Raimonds Mežaks, mežkopis