Atsaucas aicinājumam stādīt ozolus

Aicinājumam stādīt Latvijas spēka kokus – ozolus ir atsaukušies arī latgalieši, un daudzviet tagad aug jaunie ozoliņi. Viļakas novada Šķilbēnu pagasta Upītes ciemā 20. aprīlī notika neparasti darbīgs un sirsnīgs ozolu stādīšanas pasākums. Nemateriālā kultūras mantojuma centra «Upīte» direktors Andris Slišāns aicināja radus, draugus, Upītes pamatskolas audzēkņus un Imanta Ziedoņa fonda «Viegli» pārstāvjus uz ozolu stādīšanas talku. Tika iestādīti 37 kociņi, šobrīd parkā aug jau 150 ozoliņi.

Ozolu stādīšanu sāka ar dziesmām

Vineta Zeltkalne: «Upītē ikvienu darbu iesāk ar dziesmu. Imanta Ziedoņa fonda «Viegli» pārstāvjus Upītes pamatskolas audzēkņi sagaidīja ar dziesmu, uzsākot ozolu stādīšanu, Upītes jauniešu folkloras kopas meitas un sievas skandēja dziesmu, talka noslēdzās ar kopīgu sadziedāšanos Upītes tautas namā. Dziedāja un muzicēja Renārs Kaupers, Māra Upmale-Holšteina, Jānis Strapcāns, Žanete Jaunzeme-Grende, ģitārists Enriko Plivcs, palīdzēja arī Andris Čeksters un  Ants Grende.  Ar dziesmām atbildēja Upītes bērni, meitas un sievas. Atklājām, ka visvienkāršākā sadziedāšanās forma ir tāda, kur viens nodzied rindiņu un pārējie atkārto to pašu tekstu.

«Pirms sešiem gadiem sapulcējās domubiedru grupiņa, kas izdomāja, ka nekas nevar būt labāks par to kā paņemt lāpstu, grābekli, futbolbumbu, kādu mūzikas instrumentu un aizbraukt pēc iespējas tālāk no Rīgas. Mūsu pirmais brauciens bija uz Latgali – uz Bērzpili. Gadā veicam 8 līdz pat 10 šādus braucienus. Savu septīto sezonu iesākām ar ozolu stādīšanu Upītē,» vēsturi atklāja mazās kavalērijas aktīvs biedrs Renārs Kaupers.

«Mēs gribējām labu darīt sev un citiem, savilkām paralēles ar dižkoku atbrīvotāju grupu, iepazināmies ar Imantu Ziedoni, tad tika nodibināts fonds «Viegli», kas turpina saglabāt Imanta Ziedoņa idejas. Pagājšgad pirmo reizi notika konkurss «Laiks Ziedonim», kurā cenšamies cildināt cilvēkus, kuriem ir degsme, stāja un sūtība. Mūsu mazā kavalērija stāda, krāso, vāc akmeņus, būvē tiltiņus, laipiņas,» pastāstīja mazās kavalērijas biedrs Jānis Strapcāns, piebilstot: «Turpiniet turēt gara liesmiņu, lai arī kādi vēji pūš!»

Pie Raiņa mājas ozolus stāda Lielajā talkā

Kupla ozolu birzs tapa arī otrā reģiona pusē – Daugavpils novada Kalkūnes pagasta Berķenelē. 25. aprīlis Berķeneles vēsturē ieies ar to, ka šajā dienā Berķeneles mājā tika iestādīta ozolu rinda. Ozolu stādus Berķenelei dāvināja kokaudzētavas «Sēlija» īpašnieks Alberts Mendriķis. Raiņa mājas Berķenelē administrācija izsaka lielu pateicību talciniekiem, pateicoties kuriem Raiņa jubilejas gadā Berķeneles vēsturiskais dārzs kļuva tīrāks un kuplāks par desmit ozoliem. Raiņa mājā Berķenelē talkoja Daugavpils Latviešu biedrība un Daugavpils politiski represēto klubs 30 cilvēku sastāvā. Talcinieki labiekārtoja Berķeneles dārzu – lasīja zarus, krāva malku un stādīja kokus. Talkas vietu ar tehniku nodrošināja Berķeneles kaimiņu māju īpasnieks Artūrs Strauts.

Āris Upenieks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *