Atrod ogotāju nometnes atliekas

Meža īpašnieku Raivo Rudzīti pārsteigusi Apiņu purvā  atrastā atkritumu «bagātība».

Viņš gan sākumā nav sapratis, kāpēc dabas piesārņotāji tā pūlējušies un visu «bagātību» –žoga fragmentu, 5 litru pudeles, tentu, plēves, kastes un spaiņus nesuši no ceļa tik tālu purvā.

Lasot ogas, piesārņo purvu

Parasti ejot uz purvu vai mežu redzam atsevišķus sadzīves atkritumu eksemplārus, tomēr dažreiz gadās redzēt arī kaut ko nopietnāku. Lai gan purvs ir viena no mūsu dabas bagātībām, kura ir dzīves vieta daudzām dzīvo organismu sugām, retāk cilvēkiem, tomēr sabiedrības locekļi labprāt novērtē šīs ekosistēmas sniegtos labumus, sevišķi, ja tas ir augstais purvs, kur ogotāji labprāt iegūst dzērvenes. Lai arī pastaigu takas daudzos purvos nav ierīkotas, tas neliedz cītīgajiem ogu lasītājiem doties mitrajā sfagnu un citu sūnu klājā, lai iegūtu dabas sniegtos labumus. Kas par to liecina? Nekādu pārsteigumu, protams tie ir sadzīves atkritumi.  Ja cilvēku zābaku pēdu nospiedumi sūnu klājā ātri vien pazūd, tad dažādi plastmasas trauki – pudeles, spainīši un citi, dabā paliek uz ilgu laiku.

Purvā pamet arī žogu

Meža īpašnieks Raivo Rudzītis no Pārgaujas novada Straupes pagasta brīvajā laikā nodarbojas ar aktīvo atpūtu. Izstaigāti visi tuvumā esošie meži, lauki un purvi. Redzēts daudz kas, tomēr Apiņu purvā redzētais pārsteidzis pat viņu. Kādā sūnu purva klajumā viņš pamanījis veselu kaudzi ar sadzīves atkritumiem. Viņu pārsteidzis tas, kāpēc dabas piesārņotāji tā pūlējušies un visu «bagātību» – žoga fragmentu, 5 litru pudeles, tentu, plēves, kastes un spaiņus nesuši tik tālu no ceļa. Pēc rūpīgākas apskates Raivo sapratis, ka tie nav nekādi parastie atkritumi, bet gan ogotāju nometnes atliekas. To apstiprināja arī uz kokiem uzsietās plastmasas bantītes, kas atgriežoties uz kārtējo ogu vākšanu, nometnes ierīkotājiem palīdzēja labāk orientēties apvidū. «Acīmredzot viņi ierīkojuši tādu kā štābiņu, kur glabāt savas mantas un atpūsties. Žogs droši vien bija nepieciešams mantu aizsardzībai no dzīvniekiem. Sevišķi ja tie ir ēdieni. Visticamāk nometnes ierīkotāji ogas vākuši komerciālām vajadzībām. Par to vai viņi atgriezīsies, neesmu pārliecināts, tāpēc atkritumi paliks mežā. Skaidrs, ka nākamgad nebūs īpaši jānopūlas, lai izraudzītos objektu, kur rīkot «Meža dienu» pasākumu», secina Raivo Rudzītis.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *