Atbalsts Latvijas neatkarības resursu stiprināšanai

Latvijas meža nozares nevalstiskās organizācijas pateicas Latvijas valdībai par izmaiņu pieņemšanu Ministru kabineta noteikumos «Noteikumi par koku ciršanu mežā» un «Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi».

Vēlamies uzsvērt pieņemtā lēmuma nozīmību un vēlreiz norādīt ka:

Pašlaik saprātīga un Eiropas mežsaimniecisko valstu meža apsaimniekošanas filozofijai atbilstoša meža apsaimniekošanas likumdošana ir ļoti nozīmīga Latvijai, tā ļauj ne vien padarīt efektīvāku mežu apsaimniekošanu Latvijā un pakāpeniski palielināt ikgadējās oglekļa piesaistes mežos augošā koksnē, bet arī nodrošināt mūsu valsts enerģētisko un materiālu neatkarību laikā, kad Latvija ir apņēmusies pārskatāmā nākotnē pārtraukt energonesēju un materiālu piegādes no Krievijas un Baltkrievijas. Konkrētais lēmums ir pamatots gan ar zinātniskiem pētījumiem, gan labāko praksi ne vien Latvijā, bet arī mūsu kaimiņvalstīs – Igaunijā, Somijā, Zviedrijā.

Pretēji medijos apgalvotajam, ka izmaiņu rezultātā mežā cirtīs «pavisam jaunus žagarus jaunaudzēs», izmaiņu rezultātā pieaugs tieši tautsaimniecībai pieprasītāku koksnes sortimentu ražošana, ko Latvija var izmantot savām vajadzībām vai eksportēt, un līdz ar to arī enerģētiskās koksnes ieguve, kas palīdzēs aizstāt no Krievijas importēto fosilo energoresursu izmantošanu.

Meža nozares organizācijas uzsver, ka šo izmaiņu rezultātā sagaidāmais ciršanas apjoma pieaugums nepārsniedz 5–8% no Latvijā iegūtās koksnes apjoma, kas joprojām ir ilgtspējīgs apjoms, ņemot vērā meža platības Latvijā un koksnes pieaugumu, savukārt pastiprināto meža atjaunošanas prasību rezultātā nākamajās desmitgadēs būtiski pieaugs meža koku ražība un kvalitāte.

Meža saimnieciskās platības turpina samazināties aizsargājamo platību pieauguma rezultātā, un atlikušajiem saimnieciskajiem mežiem ir jānodrošina tautsaimniecības dzīvotspēja. Piemēram, kopš 2022. gada sākuma Valsts Meža dienestā ir saņemti jau 57 iesniegumi jaunu mikroliegumu veidošanai.

Kā apliecinājums tam, ka grozījumu oponenti neizdziļinās grozījumu būtībā vai pauž nepatiesus apgalvojumus, ir ziņu aģentūrā LETA 30.06. publicētā ziņa «Nākamnedēļ norisināsies mežu pikets pret valdības lēmumu cirst jaunākus kokus» kur teikts: «Piemēram, runājot par mežirbju populāciju, gadījumā, ja tiks izcirsti jaunākie koki, tas nozīmē, ka to koku apkārtmērs nebūs vairs piemērots, lai tur putni varētu veidot dobumus un ligzdas, stāsta piketa pieteicējs Jānis Balodis, uzsverot, ka tas nav tikai mežirbēm, bet arī daudzām citām putnu sugām, kas izmanto dobumus.»

Kā lasāms, tiek izteikti nepatiesi apgalvojumi par mežirbēm, kuru ligzdas atrodas uz zemes, nevis koku dobumos!

Vēstuli parakstījuši: Latvijas Kokrūpniecības federācija, Latvijas Mežizstrādātāju savienība, Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācija, Latvijas Biomasas asociācija, Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācija, Asociācija «Latvijas Koks», Latvijas Kokmateriālu ražotāju un tirgotāju asociācija, Mēbeļu Ražotāju asociācija Latvijā, Latvijas Koka būvniecības klasteris, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Mežsaimnieku apvienība «Krāslava», Kuldīgas meža īpašnieku apvienība, Kurzemes meža īpašnieku apvienība, Meža pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība «Mūsu mežs», Rūjienas meža īpašnieku biedrība, Meža īpašnieku biedrība «Meža konsultants», Meža īpašnieku apvienība «Bārbele».

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *