AS «Latvijas valsts meži» turpina iepirkt meža zemi

Kāpēc zemju īpašniekiem pārdot savu zemi AS «Latvijas valsts meži» (LVM)?

• Iespēja pārdot zemi, nezaudējot tiesības tajā uzturēties;

• LVM turpmāk veic ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu;

• LVM godīgi aprēķina cenu visā Latvijā pēc vienotiem kritērijiem;

• LVM garantē nolīgto samaksu.

LVM iepērk meža zemi kopš 2007. gada, nodrošinot tirgus situācijai atbilstošu piedāvājumu.

Zemes pirkšanas procedūra paredz konkrētus soļus no piedāvājuma iesniegšanas līdz zemes pirkuma līgumam. Meža novērtēšanas noteikumi ir vienādi visā Latvijā. Turklāt, nepieciešamības gadījumā, meža zemes pārdevēji var saņemt bezmaksas konsultācijas no LVM ekspertiem par pārdošanas procesā nepieciešamajiem dokumentiem un to sakārtošanu.

Viens no svarīgākajiem ieguvumiem pēc meža zemes pārdošanas LVM meža īpašniekiem ir tas, ka viņiem pēc tam savā zemē nav liegts atrasties, vākt ogas vai sēnes, kā arī atpūsties. Meža likumā visiem ir garantētas tiesības pārvietoties valsts meža zemēs un vākt nekoksnes produktus. Citiem meža zemju tirgus dalībniekiem teorētiski pastāv iespēja noteikt aizliegumu sava iegādātā īpašuma piekļuvei.

Peļņu novirza meža platību iegādei

Kā pastāstīja LVM valdes loceklis Valdis Kalns, pamatojoties uz Zemkopības ministrijas apstiprināto uzņēmuma stratēģiju, peļņu, kura tiek nodota uzņēmuma rīcībā pēc dividenžu samaksas valsts budžetā, ir jānovirza meža infrastruktūras attīstībai, kā arī meža platību palielināšanai.

Lai palielinātu valstij piederošās meža platības un nodrošinātu to turpmāku atbildīgu apsaimniekošanu, arī šobrīd uzņēmums turpina iepirkt zemi no privātām un juridiskām personām. Pārdodot zemi LVM, vērtīgais zemes resurss paliek valsts īpašumā, sekmējot tautsaimniecības attīstību un paplašinot meža pieejamību rekreācijai iedzīvotājiem un tūristiem.

Līdz šim iepirkts vairāk nekā 13 700 ha zemes

Saskaņā ar Nekustamo īpašumu kompānijas «Latio» apkopoto informāciju, pašlaik Latvijā vērojama meža zemju tirgus sabremzēšanās – šī gada trešajā ceturksnī kopējais darījumu skaits ar lauksaimniecībā izmantojamo zemju un meža īpašumiem samazinājies par 31 % jeb līdz 1457 darījumiem.

«Pašlaik vērojam iedzīvotāju intereses pieaugumu par zemes pārdošanu valsts mežu apsaimniekotājam – LVM. To var skaidrot ar pašreizējo tirgus situāciju: pazeminoties koksnes pieprasījuma apjomam, samazinās īstermiņa meža apsaimniekošanas plānošanas piekritēju apetīte pirkt meža īpašumus,» skaidro LVM valdes loceklis Valdis Kalns.

Vidējā meža īpašumu cena lielāko investoru darījumos šī gada trešajā ceturksnī samazinājusies par 11 %, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn. Cenu kritumu veicinājuši vairāki globāli nozīmīgi faktori: recesijas un inflācijas ietekmē samazinājies rūpnieciski ražotu preču patēriņš, par aptuveni 15 % sarucis pieprasījums pēc koksnes, zāģmateriāliem un industriālajiem produktiem, atgriežot koksnes cenas pirmskara līmenī. LVM zemes iegādes ilgtermiņa pieeja ļauj šobrīd piedāvāt konkurētspējīgu cenu.

Zemes pārdošanas piedāvājums LVM iesniedzams elektroniski, nosūtot uz e-pasta adresi zemes@lvm.lv, pa pastu vai personiski iesniedzot Rīgā vai kādā no astoņiem reģioniem.

Vineta Kalve

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *