Saistot jaunradi ar meža augošo lomu Latvijas ekonomikā, jau otro gadu tiek rīkots stipendiju konkurss «Latvijas valsts mežu stipendija mākslā».
LVM sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju pērn jaunos māksliniekus savos darbos aicināja domāt par tēmu «Mežs aug», savukārt šogad darbus caurvija tēma «Mežs Latvijai. Nākamie 100».
«Latvijas simtgadē jo īpaši domājam par valsts tālāko izaugsmi un augšupeju. Novērtējot mežu, kā Latvijas lielāko atjaunojamo dabas resursu, aicinājām studentus šogad radīt mākslas darbus un atklāt savu redzējumu par to, ko sniedz prasmīga un ilgtspējīga mežu apsaimniekošana arī pēc 100 gadiem,» paziņojot stipendiju konkursa «Latvijas valsts mežu stipendija mākslā 2018» laureātus, teica AS «Latvijas valsts meži» (LVM) Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs. No 10 finālistiem galveno balvu 1500 eiro turpmākai mākslinieciskā talanta attīstīšanai sadalīja divas Latvijas Mākslas akadēmijas studentes – Anete Kalniņa un Marika Džule. Apsveicam!
«Pirmajā acu uzmetienā, iespējams, mani darbi šķiet vienkāršoti, bet, kad tajos ieskatās ilgāk – ceru, ka var sajust attēlotā koka struktūru un tā faktūru. Mežs ir kā dārgakmens – viens ir lielāks un gaišāks, otrs – mazāks un krāsaināks, taču abi ir vienlīdz nozīmīgi un vērtīgi,» savus darbus raksturo Latvijas Mākslas akadēmijas studente, Latvijas valsts mežu stipendijas mākslā 2018, laureāte Anete Kalniņa.
«Mežs man ir svēta vieta, tur bieži ar ģimeni vai vienatnē eju atpūsties. Domājot par Latvijas nākamajiem 100 gadiem, pārņēma sajūta, ka par mežu rūpējas ne tikai cilvēks, bet vēl kāds augstāks spēks. Tā aizdomājos par Māru – auglības un zemes simbolu,» par sava darba rašanās ideju stāsta jaunā māksliniece, Latvijas Mākslas akadēmijas studente, Latvijas valsts mežu stipendijas mākslā 2018, laureāte Marika Džule, piebilstot, «te redzams cilvēks, bet vienlaikus tā ir tāda netverama, mitoloģiska lieta».
Lai objektīvi vērtētu jauno mākslinieku sniegumu gan no mežsaimniecības, gan no mākslas viedokļa, konkursa žūrijā bija pārstāvēti trīs LVM pārstāvji, kā arī LMA rektors prof. Kristaps Zariņš un asoc. prof. Andris Vītoliņš. Lēmumu par stipendijas piešķiršanu pieņēma žūrijas komisija, vērtējot pretendentu māksliniecisko profesionalitāti un darbu atbilstību konkursa radošajam uzdevumam – atspoguļot mākslas darbā tēmu «Mežs Latvijai. Nākamie 100».
Atzinību par piedalīšanos konkursā saņēma arī citi 8 labāko mākslas darbu autori: Elīna Apeltiņa «Gabaliņš no meža – fauna»; Santa Vasiļeva «Septiņi pa divsimts»; Tatjana Višņakova «Klusumā», «Kas gaidāms rītdien…?»; Lauma Kokoreviča «Zaļā nākotne»; Kristīne Rublovska «Mežonīgs miers»; Dārta Lote Bērziņa «Deep neverending»; Ilze Aulmane «Virziens»; Anete Aizbalte «Tā nav ilūzija».
Avots: AS «Latvijas valsts meži»