Arhitekts aizsāk «Koka dienu» tradīciju

No 2. līdz 4. maijam Cēsīs norisinājās starpdisciplinārs izglītojošu pasākumu cikls – «Koka dienas».

Tas bija veltīts koka izmantošanai arhitektūrā, amatniecībā un dizainā. «Koka dienu» ietvaros notika starptautiska konference, koka ēku restaurācijas meistarklase un celtniecības materiālu izstāde.

Ideja – dalīties pieredzē

Pasākuma idejas autors un realizētājs ir arhitekts Ervīns Krauklis. 2008. gadā arhitekts kļuvis par visaugstāk novērtēto un saņēmis biedrības «Zaļās mājas» balvu Nominācijā «Savrupmājas» balva – par labāko koka saliekamās tipveida vienģimenes dzīvojamās ēkas «Lāči» arhitektūras projektu Latvijā. «Meža Avīzei» viņš atklāja, kā radusies ideja par «Koka dienām». «Mans ikdienas darbs saistīts ar pasīvo, jeb ēku ar ļoti zemu enerģijas patēriņu, projektēšanu. Daļa no tām ir koka būves. Plānoju gan jaunu ēku, gan veco renovāciju. Viens no veiksmīgākajiem ir bijušās Ērgļu profesionālās vidusskolas dienesta viesnīcas renovācijas projekts. Savas profesionālās karjeras laikā esmu piedalījies lielās pasīvo ēku konferencēs Austrijā, Vācijā un citās valstīs. Četrās no tām lasīju referātus par ēkām ar zemu enerģijas patēriņu. Ar šo tēmu nodarbojos pēdējos 10 gadus. Konferenču apmeklējumi man deva ieskatu par to, kā šīs lietas notiek citās pasaules valstīs. Domāju, kā to iedzīvināt šeit – Latvijā.

Aicina iesaistīties jauniešus

«Manuprāt, labs arodskolnieks var būt nozīmīgāks par inženieri vai arhitektu,» saka «Koka dienu» realizētājs ir arhitekts Ervīns Krauklis.  «Koka dienas» ir pasākums, kura laikā ir iespēja satikties gan būvniecības nozares profesionāļiem, gan arī cilvēkiem, kuri vēl tikai apgūst celtniecības pamatprincipus. Pasākumu rīkoju ar prieku, jo tā tēmas man pašam ir ļoti svarīgas. Pirms kāda laika Cēsu profesionālajā vidusskolā notika «Namdaru dienas». Šogad tās ir izaugušas līdz «Koka dienām». Varu ar gandarījumu teikt, ka 80 procenti no uzstādītajiem mērķiem ir sasniegti. Svarīgi, ka pasākumos iesaistījās arī vecāki ar bērniem. Pavisam nesen sāku dzīvot Cēsu vecpilsētā. Ievēroju, ka daudzas kultūrvēsturiskas koka ēkas ir nogaidījušās pēc restaurācijas. Tāpēc «Koka dienu» ietvaros sarīkojām restaurācijas darbnīcu.

«Koka dienas» apmeklēja studenti, celtnieki, arhitekti, pašvaldības darbinieki un citi interesenti. Lekcijas lasīja 15 profesionāļi no Austrijas, Lielbritānijas, Somijas, A.S.V., Latvijas un Igaunijas. Kopējais dalībnieku skaits konferencē – apmēram 290 cilvēki, restaurācijas darbnīcā – 50, izstādi un demonstrācijas apmeklēja ap 100 cēsnieku un pilsētas viesu.

Meklēs pielietojumu Cēsīs

Pēc pasākuma mēs turpināsim strādāt pie  «Koka dienās» radušos ideju iedzīvināšanas dzīvē. Svarīgi, lai process turpinās. Cēsīs viena no aktuālākajām problēmām ir dzīvojamās platības trūkums. Daudzi cilvēki vēlētos šeit dzīvot. Tāpēc sadarbībā ar koprades namu «SKOLA6» un vietējiem iedzīvotājiem turpināsim meklēt labākos risinājumus», atklāj arhitekts Ervīns Krauklis.

Informāciju par «Koka dienām» var atrast interneta mājas lapā: www.kokadienas.lv un www.facebook.com/kokadienas/, kur drīzumā tiks izziņoti gaidāmie šīs vasaras pasākumi.

Raimonds Mežaks, mežkopis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *