Apspriež koku stādīšanu saistībā ar klimata pārmaiņām

7. septembrī EURACTIV organizēja virtuālu konferenci «Mežu atjaunošana un koku stādīšana – kāda ietekme uz klimata pārmaiņu mazināšanu?»

CEPF politikas padomniece Helēna Koha kopā ar ES iestāžu, EEB un Life Terra pārstāvjiem iepazīstināja ar Eiropas mežu īpašnieku viedokli kā komisijas loceklis.

Sākot ar pārdomām par koku stādīšanu, Helēna Koha atgādināja, ka Komisijas ierosinātā koku stādīšanas apņemšanās neattiecas tikai uz mežiem, jo koki tiks stādīti arī pilsētās un lauksaimniecības zemēs. Kā galvenos jautājumus, kas jāpatur prātā attiecībā uz koku stādīšanu, Kohas kundze minēja atbilstošu finansējumu, pareizu koku stādīšanu pareizajās vietās un pēcstādīšanas darbus, jo koka stādīšana ir tikai procesa sākums.

Patiešām, lai stādītie stādi varētu izdzīvot, to izvēle būtu jābalsta uz tālredzīgu plānu, ņemot vērā gaidāmo klimata pārmaiņu ietekmi, viņa apgalvoja.

Attiecībā uz mežu atjaunošanu Koha kundze izvirzīja gaidāmo ES Dabas atjaunošanas likumu, kurā paredzēts iekļaut meža ekosistēmas, un aicināja to koncentrēties uz mežiem, kas cieš no klimata pārmaiņu izraisītām katastrofām, piemēram, vējš, kaitēkļi vai meža ugunsgrēki. Galu galā ne visi ES meži ir jāatjauno, viņa norādīja.

Bet pirmām kārtām, pirms apsvērt koku stādīšanu un mežu atjaunošanu, ir jāpārdomā, kam pieder zeme, kur šīs darbības notiktu, uzsvēra Kohas kundze. Lai koku stādīšanas vai meža atjaunošanas projekti būtu sekmīgi, iepriekšēja un informēta zemes īpašnieku piekrišana ir viņu patiesas motivācijas un apņemšanās priekšnoteikums. Un, neskatoties uz to, rezultāts joprojām varētu būt neskaidrs, ņemot vērā neparedzētu klimata pārmaiņu ietekmi, viņa norādīja.

Noslēdzot, Kohas kundze paskaidroja, ka klimata pārmaiņu mazināšanai nepietiek tikai ar meža atjaunošanu vai koku stādīšanu, bet tā ir daļa no meža nozaru ieguldījuma šajā globālajā izaicinājumā. Ir svarīgi samazināt fosilā kurināmā emisijas visā pasaulē un dažādās nozarēs. Tikai tad koksnes izmantošana aizstās fosilos materiālus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *